Екокатастрофа у Хмельницькому: сміттєвий полігон рекультивують - подробиці тендеру на $10 млн Екокатастрофа у Хмельницькому: сміттєвий полігон рекультивують — подробиці тендеру на $10 млн

У Хмельницькому вже тривалий час місцеві мешканці потрепають від масштабного сміттєзвалища, яке розтошаване на виїзді до села Олешин. Полігон для сміття вже неодноразово ставав каталізатором екологічних проблем, які впливали як на сусідні водойми, так і на стан ґрунтів. Вирішити цю проблему може рекультивація сміттєзвалища, тендер на яку вже оголосила міська рада. Як працює ця процедура, чому вона має таке велике значення і хто претендує на підряд?

Хмельницьке сміттєзвалище має катастрофічні об’єми, проте незабаром воно може бути врятоване завдяки рекультивація. Ця процедура покликана не тільки зменшити негативні екологічні наслідки для обласного центру, а й покращити якість землі і повітря. Проте варто почати з того, чому місцевий смітник такий небезпечний.

Що відомо про хмельницьке сміттєзвалище?

Масштабний смітник в обласному центрі, який ще 1976 року вичерпав свій ресурс, вже неодноразово викликав ажіотаж у місцевих ЗМІ через свою небезпеку. Розташоване сміттєзвалище за містом, на виїзді до села Олешин. Ба більше, зі слів голови Хмельницької обласної організації Українського товариства охорони природи Юрія Резнікова, сміттєзвалище давно мали б закрити.

Хмельницьке сміттєзвалище

Вже згодом, через численні скарги та перевірки, було прийнято рішення про рекультивацію проблемного сміттєзвалища. Для цього міська рада оголосила тендер на обрання компанії, яка здійснить рекультивацію наявного полігону твердих побутових відходів.

При цьому сума робіт вже була визначена – 10 млн доларів, а власне кошти виділяє ЄБРР згідно з муніципальними гарантіями Хмельницької міської ради. Учасниками конкурсу є консорціуми з Греції та Азербайджану, а також з Лівану та Туреччини. Нині завершується фінальний етап тендеру на обрання компанії.

Чому проєкт рекультивації такий важливий?

Рекультивація полігону — це ліквідація аварійних схилів та формування пологих схилів полігону, укриття їх суглинком. Проведення цієї процедури може зменшити негативні екологічні наслідки для обласного центру та покращити якість землі і повітря у Хмельницькому.

Хмельницьке сміттєзвалище

Як ж ще відбувається власне рекультивація? Спершу виривають котлован у який скидують все сміття і покривають його спеціальною плівкою, яка не не пропускає нічого крізь себе, навіть звалищний газ. Проте аби він не вибухав і не займався, газ звідти викачують спеціальною системою.

Рекльтивація сміттєзвалища. Ілюстративне фото

У разі дощів також роблять додаткову мережу труб, що відкачує стокову воду. Пізніше її фільтрують і відправляють у природне середовище. Іноді, після рекультивації навіть неможливо зрозуміти, що на цьому місці колись був сміттєвий полігон.

Проводити рекультивацію може компанія зі зв’язками з росією

І хоча сама рекультивація має велике значення, є деякі нюанси у тому, хто саме проводитиме роботи. Раніше ми вже повідомляли про те, що один з учасників тендеру на 10 млн доларів, компанія ООО "HayatGroup" – це консорціум, до якого з одного боку входить велика грецька компанія з купою виконаних проєктів, а з іншого – азербайджанська. СтопКор з’ясував, що саме друга сторона консорціуму може мати з’язки з рф.

Зокрема, ця фірма мала сумнівну підрядну історію в Білорусі, її власник — фігурант кримінальних справ, власне компанія досі укладає угоди з росією.

Як повідомлялось раніше, КП "ШЕУ Солом’янського району міста Києва" використовувало земельну ділянку "Київавтодору" у Солом’янському районі як сміттєзвалище. Керівнику КК "Київавтодор" та екскерівнику комунального підприємства "Шляхо-експлуатаційне управління з ремонту та утримання автомобільних шляхів та споруд" повідомлено про підозру у службовій недбалості та забрудненні земельної ділянки в Києві.

Ще більше гарячих та ексклюзивних новин – у нашому Telegram-каналі та Facebook!