В Україні жорстко відреагували на псування зерна у Польщі: це вже не мирний протест, винні мають відповістиЧитать на русском

В Україні жорстко відреагували на псування зерна у Польщі: це вже не мирний протест, винні мають відповісти

В Україні жорстко відреагували на псування зерна у Польщі : це вже не мирний протест, винні мають відповісти

Умисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні не має нічого спільного з мирними протестами як з юридичного, так і морального погляду, а псування українського зерна – неприпустиме. Після того, що сталося, поліція Польщі зокрема і влада країни загалом має вирішити проблему, адже тепер ідеться про конкретні майнові питання.

"Псування українського зерна на польському кордоні є неприпустимим. Будь-який хлібороб має знати, скільки праці доводиться вкласти, щоб виростити зерно, особливо у воєнний час. Заради дружніх українсько-польських відносин винуватці цієї провокації мають бути притягнуті до відповідальності", – заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Про те, що страйк вийшов за межі мирного протесту, також йдеться у заявах Міністерства аграрної політики України та віцепрезидента Асоціації міжнародних автоперевізників (АсМАП) Володимира Баліна. Останній зазначив: у зв’язку з інцидентами на кордоні до влади Польщі виникають "дуже великі питання", навіть якщо виключити питання псування українського врожаю.

"Є питання вивантаження землі на асфальт, є питання вивантаження уживаної гуми на асфальт, є питання, що цю гуму палили. Тобто зараз мова вже не про мирний страйк, а є конкретні майнові питання. А також блокування зайвими предметами. Вважаю, що це питання до поліції насамперед і загалом до уряду [Польщі]", – сказав він.

При цьому Балін наголосив: за наявною інформацією, поліція на місці знищення зерна була. "Вона оформила цей інцидент. Кримінальну справу порушено", – розповів віцепрезидент АсМАП, уточнивши, що жодних даних щодо розвитку цієї справи українська сторона поки що не отримувала.

Своєю чергою, в українському Мінагропроді наголосили: знищення української пшениці не має нічого спільного із мирними протестами. "Вже два роки повномасштабного вторгнення українські аграрії працюють під постійними ворожими обстрілами, зазнають величезних збитків. Вони добувають це зерно надзвичайно важко і часом ціною свого життя", – наголосили там.

Україна засуджує та стежить: заява Мінагропроду про інцидент на кордоні Польщі

"Міністерство аграрної політики та продовольства України рішуче засуджує навмисне знищення українського зерна польськими протестувальниками на українсько-польському кордоні. Ми уважно спостерігаємо за перебігом розслідування цього інциденту, очікуємо якнайшвидшого встановлення та покарання винних", – ідеться в офіційній заяві відомства.

У відомстві наголосили, що такий протест уже не може вважатися мирним. "Ми розуміємо, коли польські фермери відстоюють свої інтереси цивілізованим способом. Але цей випадок знищення української пшениці не має нічого спільного із мирними протестами ні з юридичного, ні з морального погляду", – заявили в Мінагро.

Відомство запросило польських протестувальників особисто відвідати Україну та переконатися, в яких умовах доводиться вирощувати зерно, яке вони просто викинули на дорогу. Зазначається, що про це полякам можуть розповісти 4 млн українських аграріїв.

"Упродовж двох років повномасштабного вторгнення українські аграрії працюють під постійними ворожими обстрілами, зазнають величезних збитків. Вони добувають це зерно надзвичайно важко і часом ціною свого життя", – нагадали в Мінагропроді.

Водночас голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу") зазначив: черговий протест поляків на кордоні з Україною перебуває "за межею добра і зла". "Можна по-різному боротися за свої права людини, громадянина та бізнесмена, але яка ж ти людина після того, як у тебе піднялася рука знищити хліб? Те, що сталося на польському кордоні, – це вже не про політику та бізнес – це за межею людського розуміння добра і зла. Жах", – сказав нардеп.

У Євросоюзі закликають до переговорів

На ситуацію на кордоні вже відреагували до ЄС. Там зазначили, що сторони мають вирішувати проблему шляхом переговорів, а "не шляхом ескалації".

"Саме так, у цьому форматі, ми маємо шукати рішення. Не на кордоні, не шляхом ескалації, а за столом переговорів, щоб знайти конкретні рішення на середньострокову та на більш віддалену перспективу", – сказав представник Єврокомісії з сільського господарства та торгівлі Олоф Гіл.

При цьому він наголосив: Єврокомісія хоче знайти рішення, які дозволять, з одного боку, "надати максимальну економічну підтримку для України". Але водночас "захистити чутливі сектори європейських виробників аграрної продукції".

Вимоги польських фермерів суперечать політиці ЄС qkxiqdxiqdeihrant

У Польщі виправдовують фермерів

Водночас міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявляв, що протести фермерів проти напливу товарів з України нібито виправдані. "Фермери мають законні побоювання, очікування, вимоги обмежити надмірний приплив товарів з України, а також з інших неєвропейських ринків на територію ЄС, зокрема до Польщі. Ми будемо вести переговори однозначно до кінця, тому що правота на стороні фермерів і Мінагрополітики, яке поділяє схожу із фермерами позицію", – сказав він.

При цьому чиновник наголосив, що у певних сферах буде потрібна повна блокада імпорту. І як приклад навів ситуацію із зерновими. "Можливо, це буде потрібно щодо цукру, м’яса птиці. Ми будемо вносити пропозиції до ЄК, але ми також хочемо встановити це у відносинах з Україною", – заявив Секерський.