Двох виродків, які допомогли ДТЕК обікрасти українців на 38 млрд гривень, ВАКС звільнив від відповідальності

Двох виродків, які допомогли ДТЕК обікрасти українців на 38 млрд гривень, ВАКС звільнив від відповідальності


Вищий антикорупційний суд звільнив від кримінальної відповідальності за службову недбалість колишніх членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Бориса Циганенка та Юрія Голляка.

Про це повідомила антикорупційна організація Transparency International Ukraine.

Крім цього, не розглядатимуть тепер і цивільні позови про відшкодування збитків.

Причина в тому, що спливли строки давності. Сторона захисту вважає, що кримінальне правопорушення було закінчено ще 2016 року — тоді, коли члени НКРЕКП голосували за впровадження формули "Роттердам+".

Прокурор не заперечив проти задоволення клопотання, але зауважив, що злочин було завершено вже після голосування.

Нагадаємо: за версією слідства, у формулу "Роттердам+", яка була затверджена у 2016 році задля розрахунку гуртової ринкової ціни на електроенергію, заклали витрати, яких насправді не існувало, а саме – на транспортування вугілля в Україну з порту в Роттердамі. Насправді ж такого транспортування не відбувалось, тому кінцеві споживачі переплачували, а ДТЕК отримував надприбутки.

Загальну суму збитків оцінюють у понад 38 млрд₴

Сторона обвинувачення доводила, що формулу ухвалили на прохання приватних енергокомпаній, які отримали від цього надприбутки, тоді як споживачі електроенергії постраждали через зростання тарифів.

Формула була скасована 1 липня 2020 року у зв’язку із переходом України на новий ринок електроенергії.

У березні 2023 року НАБУ разом із САП передали до суду перший епізод цієї справи. Судити мають шістьох осіб на чолі з колишнім головою НКРЕКП Дмитром Вовком. Інші обвинувачені – це троє колишніх працівників НКРЕКП та два менеджери ДТЕК, зокрема колишній гендиректор холдингу ДТЕК Мережі Іван Гелюх. Їм інкримінують ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу (зловживання службовим становищем) та завдання споживачам електроенергії збитків на суму понад 19 млрд грн протягом 2016-2017 років.

Збитки, завдані протягом 2018-2019 років, розслідувалися в межах іншого кримінального провадження, у якому підозрюваних більше.

У січні 2024 року САП скерувала до суду другий епізод справи "Роттердам+".

Вгорі: формулу за ціною на вугілля встановила НКРЕКП, яку на той момент очолював колишній менеджер Петра Порошенка Дмитро Вовк. Фото з відкритих джерел

«Аргумент»