Внаслідок тогорічного підриву Каховської ГЕС на Миколаївщині постраждало 13 міст

Внаслідок тогорічного підриву Каховської ГЕС на Миколаївщині постраждало 13 міст


ФОТО: ТРК Херсон плюс

Через підрив росіянами Каховської ГЕС минулого року на Миколаївщині постраждало 13 населених пунктів. За кілька діб вода піднялася до критичних 6 метрів, що призвело до підтоплення осель мешканців громади та цивільної інфраструктури.

Про це повідомила пресслужба Снігурівської територіальної громади.

Рівно рік тому внаслідок підриву російськими військовими Каховської ГЕС сталася екологічна катастрофа, яка спричинила масштабне підтоплення на Херсонщині та Миколаївщині. Вже зранку, 6 червня, рівень води у річці Інгулець почав невпинно рости.

Серед усіх громад області від підтоплення найбільше постраждала Снігурівщина. Громада ще не встигла повною мірою оговтатись від наслідків восьмимісячної окупації й екологічна катастрофа стала для них ще одним важким випробуванням.

Внаслідок підйому води в річці Інгулець постраждало 13 населених пунктів громади. Вода знищила або серйозно пошкодила 375 будинків, залишивши багатьох мешканців без житла та засобів до існування. Стихія змусила терміново евакуюватися 679 осіб, серед яких було 138 дітей.

Окрім того, було підтоплено свердловини систем водопостачання, городи мешканців, сільськогосподарські угіддя, розмито декілька автошляхів та зруйновано два мости.

Співпрацівники ДСНС, волонтери, місцеві організації, органи місцевого самоврядування та міжнародні гуманітарні місії надавали необхідну допомогу постраждалим: від забезпечення питною водою та харчуванням до надання медичної та психологічної підтримки. В найкоротші строки було створено комісію, члени якої протягом кількох місяців проводили актування пошкоджень та оцінку завданих збитків.

Наразі мешканці Снігурівщини, житло яких постраждало від підтоплення, отримують грошову компенсацію від держави на ремонт своїх будинків. Проте і досі великою проблемою для отримання компенсацій є відсутність права власності на будинки та присадибні земельні ділянки. Власники шістдесятьох будинків отримали компенсацію із затримкою через помилки в постанові.

В ніч проти 6 червня росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. У результаті теракту було зруйновано 11 прольотів верхньої частини греблі із 28-ми. 3 машинної зали ГЕС стався витік 150 тонн мастила. Наразі Каховська ГЕС не підлягає відновленню.

3 підтоплених районів евакуювали людей та домашніх тварин. Підрив станції призвів до проблем із водопостачанням на півдні країни, де майже 700 тисяч українців залишилися без доступу до питної води.

Кількість загиблих внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС остаточно не з’ясована.

Понад 68% затопленої території – це окупована територія і скільки там загинуло людей невідомо. Є певна інформація, що багато (загинули), бо рф не займалася евакуацією населення.

Юлія — жителька міста Олешки 12 червня її разом з трьома дітьми евакуювали до Херсона Кореспондентка Інтента Альбіна Карман поспілкувалася з Юлією і дізналася, як їй та її чоловіку вдалося врятуватись з затоплених та окупованих Олешок.

У 2023 році постраждалим від підтоплення через підрив Каховської ГЕС виплачено понад 200 мільйонів гривень фінансової допомоги. Крім того, від міжнародних організацій постраждалим жителям цих областей було виплачено допомогу на загальну суму понад 88 млн₴ Зокрема, майже 13,4 тисячі жителів Миколаївщини та Херсонщини отримали по 6600₴

Нещодавно ПрАТ "Укргідроенерго" підготувало проєкт будівництва тимчасової гідроспоруди на місці зруйнованої росіянами Каховської гідроелектростанції. Гідроенергетики наразі чекають деокупації територій, щоб стати до робіт.