Чи вдасться втримати НБУ курс гривні: думки експертів

Чи вдасться втримати НБУ курс гривні: думки експертів


Яким буде курс гривні у 2024 році. Що очікувати українцям в економічної ситуації України до кінця року.

У 2024 році українська економіка опинилася на роздоріжжі випробувань та надій, і одним із ключових питань, що стоїть перед усіма, це здатність Національного банку України втримати курс гривні стабільним. В умовах глобальної невизначеності, зовнішніх викликів та внутрішніх змін, думки експертів розділилися. Деякі вбачають у стратегії НБУ потенціал для забезпечення курсової стабільності, інші ж прогнозують можливі коливання. В нашій статті зібрані думки провідних фінансових аналітиків та економістів, щоб оцінити, наскільки реалістичними є очікування щодо курсу гривні у 2024 році та які фактори впливатимуть на валютний ринок України.

Чи вдасться втримати НБУ курс гривні: думки експертів

Яким буде курс гривні у кінці 2024 року. Фото з відкритих джерел

Курсові гойдалки: гривня на шляху до стабілізації чи нового падіння

Українська економіка переживає непрості часи, особливо у сфері валютного регулювання. Протягом квітня поточного року ми стали свідками зростання вартості долара відносно гривні на 1,2-1,7%, а з початку осені минулого року — на майже 8%. Ці зміни у курсі валют стали випробуванням як для звичайних громадян, так і для бізнесу.

Офіційний курс Національного банку України тримався на рівні нижче психологічної позначки у 40 гривень за долар, проте в готівкових обмінниках ситуація була іншою — тут "зелений" періодично перевищував цей поріг. Такі коливання валютного курсу мають глибокі причини та далекосяжні наслідки.

Традиційно, весняна посівна кампанія слугувала фактором, що зміцнює курс національної валюти через продаж валюти аграріями для забезпечення сільськогосподарських потреб. Та цьогоріч, сезонність майже не вплинула на курс гривні — частково через те, що потреба в імпорті (особливо добрив та пального) також зросла, що знівелювало вплив сезонних продажів валюти.

На знецінення гривні у квітні вплинули й інші чинники. Попри рекордні надходження міжнародної допомоги, які Україна отримала в березні (понад 9 мільярдів доларів), що підвищило золотовалютні резерви до історичного максимуму у 43,8 мільярда доларів, національна валюта знецінилася.

Початок року був непростим для державних фінансів, адже кошти від міжнародних партнерів надходили не так активно, як очікувалося. Це змусило уряд ввести режим жорсткої економії, призупиняючи фінансування менш пріоритетних видатків. Отримавши обіцяне фінансування, уряд пом’якшив економічний режим, відновивши фінансування додаткових сфер.

Подібні коливання на валютному ринку не є чимось новим для України; така ситуація часто спостерігається у кінці кожного року, коли державні установи намагаються використати весь бюджет до кінця року, уникаючи "згорання" невикористаних коштів.

З огляду на вищевикладене, очевидно, що стабілізація курсу гривні наразі залишається пріоритетним завданням для Національного банку. Тільки час покаже, як валютні послаблення вплинуть на гривню і загалом економіку країни в майбутньому.

Як зміниться курс гривні до кінця 2024 року: думки експертів

Розширення можливостей валютного ринку в Україні відкриває нові перспективи для економічного зростання, але також ставить перед Національним банком виклики у підтримці курсової стабільності. Аналітики фінансового ринку, зважаючи на нові ініціативи НБУ, очікують збільшення потреби у валютних інтервенціях з боку регулятора.

Керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій висловив думку, що Нацбанк готовий до таких дій та їх наслідків.

"НБУ очевидно готується до нових кроків, які збільшать потребу у валютних інтервенціях, але також відчуває впевненість у своїх діях для підтримки курсової стабільності", – зазначив експерт.

Національний банк у своєму оновленому макроекономічному прогнозі вже врахував запровадження валютного регулювання для бізнесу. Це, згідно з розрахунками НБУ, призведе до зменшення золотовалютних резервів на 5,5 млрд дол. Тим не менше, обсяг цих резервів у 2024 році навіть перевищить попередні очікування.

НБУ підвищив прогноз щодо рівня золотовалютних резервів на кінець 2024 року з 40,7 млрд дол до 42,3 млрд дол. Оптимізм регулятора заснований на відновленні ритмічності надходження міжнародної допомоги, зокрема, конфірмації отримання 7,8 млрд дол від США та інших коштів в рамках програми Ukraine Facility.

"Достатність резервів є позитивним сигналом для валютного ринку, який у значній мірі залежить від інтервенцій НБУ для забезпечення попиту на іноземну валюту," – аналізує ситуацію голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук. За його словами, динаміка офіційного курсу валют відображає дії НБУ на ринку, і планована валютна лібералізація не змінить цю ситуацію.

Головний менеджер з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій також передбачає, що курс долара може зазнати змін ближче до кінця року.

У Нацбанку з повагою ставляться до ринкових очікувань і натякають, що незважаючи на послаблення обмежень для бізнесу, різкої девальвації гривні не варто очікувати.

"З огляду на сформованість необхідних передумов та ретельний аналіз Національним банком кожного окремого заходу, відповідні зміни не мають створити додаткових загроз для макрофінансової стабільності та стійкості валютного ринку," – зазначають у регуляторі, надаючи впевненість у майбутньому українському валютному ринку.

Національний банк України уважно стежить за курсом валют у країні, і в другій половині 2024 року очікується, що курс долара стабілізується на рівні 40-41 гривні за долар. Інвестиційний банкір та економіст Сергій Фурса вважає, що нинішнє знецінення гривні є контрольованим і свідомим кроком з боку регулятора.

"Усе, що відбувається з гривнею, відбувається за бажанням Національного банку. Курс контрольований, хоч і ходить трохи вправо-вліво. Нацбанк, мабуть, на друге півріччя виведе гривню у діапазон 40-41 і триматиме там... Ніхто не буде вже знижувати курс до 39", — заявив Фурса.

Зазначається також, що через загальне зміцнення долара, зокрема щодо євро, слід не очікувати на значне зміцнення гривні. Фурса підкреслює, що плавне ослаблення національної валюти вигідне як Мінфіну України, так і МВФ, тому Нацбанк направляє гривню у вказаний діапазон. "Певне ослаблення гривні цілком логічне. Цього хоче Мінфін, тому що в бюджеті курс передбачений, цього хоче МВФ. Тому Нацбанк дуже плавно відводить гривню в цей діапазон", — резюмував експерт.

На сайті Міністерства економіки оприлюднений консенсус-прогноз експертів та чиновників, який передбачає, що середнє значення курсу долара у 2024 році становитиме 40,33₴ Однак до кінця року очікується зростання до 41,67 грн за долар. У прогнозі враховані думки двох груп експертів — одні з оптимізмом дивляться в майбутнє, виходячи з припущення про швидке закінчення війни, тоді як інші очікують, що воєнний конфлікт триватиме довше.

Перша група прогнозує, що до кінця 2024 року курс долара може досягти 45,7 грн, виходячи з середнього курсу у 42,6 грн протягом року. Інша група вважає, що середній курс буде навколо 42,70 грн, з подальшим зростанням до 44,80 грн до кінця року.

Аналізуючи думки експертів та різноманітні прогнози щодо курсу гривні у 2024 році, можна зробити висновок, що ситуація залишається непередбачуваною, але не безнадійною. Національний банк України має у своєму арсеналі інструменти та стратегії для стабілізації курсу, однак ефективність їх застосування значною мірою залежатиме від зовнішніх економічних умов та внутрішньополітичного курсу країни. Втім, попри виклики, консенсус серед аналітиків свідчить про обережний оптимізм щодо здатності НБУ втримати курс гривні у відносно стабільних рамках.