Генерал Баргилевич просить кримінальної відповідальності для командира ВЧ за незаконні «відрядження» Шабуніна *

Генерал Баргилевич просить кримінальної відповідальності для командира ВЧ за незаконні «відрядження» Шабуніна


В грудні 2023 року нинішній начальник Генштабу ЗСУ Анатолій Баргилевич, який тоді очолював Сили територіальної оборони ЗСУ, звертався до Державного бюро розслідувань з пропозицією притягнути до відповідальності одразу за двома статтями Кримінального кодексу командира військової частини, який незаконно оформлював «відрядження» cолдату Віталію Шабуніну до НАЗК, продовжуючи при цьому виплачувати йому додаткову винагороду за несення служби в особливих умовах.

Про це йдеться у Повідомленні до ДБР від 16.12.2024 року за підписом Баргилевича, копія якого є у розпорядженні Українських Новин.

«Прошу … внести відомості про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.426-1 та ч.4 ст.191 Кримінального Кодексу України до Єдиного реєстру досудових розслідувань», - йдеться у повідомленні.

Віталій Шабунін, попри службу в ЗСУ, досі значиться керівником громадської організації "Центр протидії корупції" на її сайті.

В документах, отриманих редакцією, повідомляється, що з листопада 2023 року у військовій частині проводилася службова перевірка за зверненням до ДБР адвоката Ростислава Кравця щодо незаконності постійних відряджень з військової частини військовослужбовця Віталія Шабуніна. Перевірка встановила порушення Статуту ЗСУ та інших положень ЗСУ з боку командира ВЧ підполковника Віктора Юшка, який підписував накази про відрядження Шабуніна, в першу чергу – до складу Національного агентства з питань запобігання корупції.

Виявилося, що командир ВЧ не мав правових підстав підписувати такі накази, оскільки «Національне агентство з питань запобігання корупції не є органом виконавчої влади, який діє в інтересах оборони держави», а сам Шабунін проходить військову службу не за контрактом (для яких передбачена можливість таких відряджень), а є військовослужбовцем, призваним за мобілізацією.

В листі від 13.12.2023 року Начальник штабу – заступник командувача Сил територіальної оборони Сергій Собко повідомляє, що командира ВЧ підполковника Віктора Юшка було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді «зауваження».

Копія листа про "зауваження" командиру ВЧ за незаконне відрядження солдата Шабуніна до НАЗК

Проте, зауваженням командир ВЧ не відбувся. Вже за три дні командувач Сил ТРО Баргилевич звертається до ДБР з повідомленням та поданням на порушення кримінальних справ за «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень» та «Розтрату майна шляхом зловживання службовим становищем, вчинену в умовах воєнного стану».

Там вже зазначається, що Юшко підписував відрядження Шабуніну «систематично», направляючи його до НАЗК та інших установ і організацій. При цьому наказував продовжити проводити Шабуніну додаткові виплати у розмірі 30 тис грн щомісяця.

Копія листа Баргилевича до ДБР про притягнення до відповідальності командира ВЧ за незаконні відрядження Шабуніна

При цьому, військові в своїх листах вперто іменують Віталія Шабуніна «військовослужбовцем, призваним за мобілізацією». Хоча сам антикорупціонер повідомляв, що добровільно вступив до ЗСУ з першого ж дня повномасштабного вторгнення, і навіть демонстрував сторінку свого військового квитка, де значиться дата складення присяги – 25 лютого 2022 року, другий день повномасштабного вторгнення.

Скрін поста Шабуніна

Віталій Шабунін вже переведений з цієї військової частини. За даними ЗМІ, зараз він наказом Міністра оборони Рустема Умєрова включений до складу Центру інновацій та розвитку оборонних технологій Міноборони. Деталі розслідування кримінальних справ стосовно відряджень Віталія Шабуніна з ВЧ А7376 ДБР доки не повідомляються.

Раніше через резонанс щодо можливих відряджень Шабуніна до НАЗК "Українські Новини" цікавилися в цьому органі, чи дійсно до їх роботи залучався військовослужбовець Віталій Шабунін. Відповідь - Віталій Шабунін не працює й не працював в НАЗК ані на штатній, ані на позаштатній посаді.

Відповідь НАЗК на запит про Шабуніна

Після запиту копій конкретних листів НАЗК до військової частини за чітко вказаними реквізитами, редакція отримала ці листи від агентства з викресленням з них прізвища Шабуніна.

Відповідь НАЗК з вимараним прізвищем Шабуніна, якого вони відрядили до себе з ВЧ

Паралельно "Українські новини" запитали ці ж самі листи у військової частини через Міністерство оборони. І отримали їх в повному вигляді - з прізвищем Шабуніна. Тож з туманної відповіді НАЗК зрозуміло, що вони усвідомлювали сумнівність своїх дій.

Копії листів НАЗК з резолюціями ВЧ щодо відрядження Шабуніна до Києва 

Листи дійсно стосувалися солдата 1 взводу 5 стрілецької роти ВЧ А7376 Віталія Шабуніна. Згідно з резолюціями на них, всі вони були задоволені. На листі від 05.09.2022 року резолюція «В наказ з 24.09.2022 протягом 30 діб». І нижче скріплений штемпелем припис – занесено в наказ від 24.09.2022 року.

На лист від 24.10.2022 року – наказ від 30.10.22 по 29.11.22. І лише лист від 27.01.2023 року задовільнили на більш короткий термін – наказом від 28 січня до 10 лютого.

Тобто, військова частина, де служив солдат Шабунін, за проханням НАЗК щонайменше тричі відряджала його "працювати" до Києва. Загальна тривалість - близько кварталу. Відрядження до НАЗК підтверджує і сам Шабунін у своєму пості у фейсбук. Але НАЗК вперто не хоче визнавати цей факт.

 

Скрін поста Шабуніна
 

На запит редакції надати копії відповідей військових на зазначені листи НАЗК надіслали лист з ВЧ вже із залишеним прізвищем Шабуніна за невідому дату. Ця відповідь була зареєстрована в НАЗК в дату, яка не збігається з датами жодного із запитуваних листів. В ній вказувалося, що солдат Шабунін не може бути відряджений у НАЗК, оскільки в цей самий час перебуває у відрядженні в іншому місці.

Скоріш за все, в даному випадку йдеться про, можливо, єдиний випадок, коли військові відмовили в подібному проханні НАЗК.

Таким чином, ДБР за поданням генерала Баргилевича вже півроку розслідує незаконні відрядження Віталія Шабуніна. Однак результатів у публічній площині поки немає - ані підозри, ані повідомлення про закриття провадження. До самого солдата Шабуніна у слідства питань поки немає - він сумлінно виконував накази, їхав з фронту до Києва, щоб допомогати НАЗК боротися з корупцією. Вочевидь, НАЗК зі штатом в 300 осіб і бюджетом в 1,3 млрд грн без нього ніяк не могло впоратися.