«Прогрес є, але роботи багато» : помічник держсекретаря США про стан української енергетикиФотоколаж: енергетична криза в Україні внаслідок масованих обстрілів Росії

Чим, як і коли Україна отримає допомогу у сфері енергетичного сектора – предметно обговорювали на Конференції з відновлення України 11-12 червня у Берліні, а також поза офіційними заходами. Європейська комісія розглядає пропозиції України, зважаючи на виклики, з якими Україна щодня стикається в енергетичній сфері.

США також допоможуть відновити, диверсифікувати та захистити українську енергетику від російських ударів, а ще зробити її відповідною до європейських стандартів, сказав Джеффрі Паєтт, помічник державного секретаря США з питань енергетичних ресурсів під час зустрічі у Берліні координаційної групи з енергетики G7 Plus.

Детальніше про це – в інтерв’ю Голосу Америки.

Джеффрі Пайєтт у статусі посла США в Україні, Київ 2015 року

Джеффрі Пайєтт у статусі посла США в Україні, Київ 2015 року

«Потрібні нові екологічні джерела»

Він зауважив, що з 824 мільйонів доларів на допомогу енергетичному сектору, про які у Берліні під час конференції з відновлення України заявила спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер, 500 мільйонів – це нові гроші, 324 – це кошти, які вже схвалив Конгрес, і США зараз перепрофілювали їх, щоб зосередитися на пріоритетній короткостроковій реконструкції енергетичної мережі, яка зазнала цілеспрямованих нападів Росії протягом останніх тижнів.

Чесна відповідь: ми повинні зробити все

Відповідаючи на запитання Мирослави Ґонґадзе про пріоритети американської допомоги, Паєтт відповів, що вони полягають у підтримці всього сектора і одночасно його реформі, коли на додачу до реконструкції старих виробничих потужностей мають з’явитися нові екологічні джерела енергії, що в результаті призведе до більшої стійкості української енергетичної системи.

«Наші дії керуються пріоритетами українського уряду. Чесна відповідь: ми повинні зробити все. Тому ми намагаємося допомогти з реконструкцією старої теплоелектростанції, яка була зруйнована атаками (президента Росії – ред.) Путіна з 22 березня. Ми також намагаємося прискорити роботу над новою енергією, більше вітру, більше сонця, більше зберігаючих

Допомагаємо більшою кількістю протиповітряної оборони, тому що це також вимога номер один

акумуляторів. Ми також почули повідомлення уряду про бажання побудувати майбутню енергетичну систему, яка є децентралізованою, тому за своєю суттю більш стійкою до російських повітряних атак, і ми підтримуємо всю роботу, яку робить уряд», – сказав Паєтт Голосу Америки.

Окремо він зауважив, що найголовнішим завданням залишається захист української енергетичної інфраструктури.

«Звичайно, ми допомагаємо більшою кількістю протиповітряної оборони, тому що це також вимога номер один», – додав Паєтт.

Для партнерів України, за його словами, важливо, щоб Путін не досяг успіху у знищенні української інфраструктури і не зміг «перетворити зиму на зброю проти України».

Багатоквартирний будинок, в який влучила російська ракета. Дніпро, 14 січня 2023 року

Багатоквартирний будинок, в який влучила російська ракета. Дніпро, 14 січня 2023 року

«Сполучені Штати збираються очолити міжнародні зусилля, щоб забезпечити, що Україна досягне перемоги», – додав Паєтт.

Інструкції, дорожня карта – дуже чіткі

За його словами, Україна зробила великий поступ на шляху до більшої прозорості та підзвітності роботи енергетичного сектора, що збільшило його ефективність.

«Стає краще. Я маю на увазі, дозвольте мені навести вам один приклад, Олексій Чернишов, генеральний директор компанії «Нафтогаз», компанії, яка мала величезні проблеми в минулому, частково через те, що Росія використовувала транзит і продаж газу як вектор корупції, щоб зберегти контроль над народом України. Відповідь на це полягає в тому, щоб створити структуру корпоративного управління, яка відповідає найвищим стандартам Організації з економічної співпраці та розвитку та Європейського Союзу, і Чернишов відданий цьому процесу, він створив нову дорадчу раду, яка має гідних довіри міжнародних партнерів», – сказав Паєтт.

Для мене це особисте питання, я працюю, допомагаючи народу України, вже 11 років

Він додав, що це не означає, що проблему було вирішено, але, дивлячись на показники роботи компанії за останній рік, цифри виробництва газу з внутрішніх джерел виросли, і в цьому він вбачає значний прогрес.

Паєтт очікує, що інтеграція України в Європейський Союз допоможе у здійсненні подальших реформ, з якими він допомагав Україні ще бувши послом США у Києві.

«Для мене це дуже особисте питання, тому що я працюю над цими питаннями, допомагаючи народу України, вже 11 років. Інструкції, дорожня карта дуже чіткі. В угоді про вступ до ЄС дуже важливо, що ми почули сьогодні президентку (Європейської комісії – ред.) фон дер Ляєн, яка підтвердила зобов’язання розпочати переговори про вступ до кінця червня та думає про Україну як про майбутнього члена Європейського Союзу», – сказав Паєтт.

Я бачив стільки непрозорості в минулому

Він додав, що це те, за що боролися українці, які вийшли на Майдан у 2013 році, але «є ще багато роботи».

«Моя команда та Енергетичне бюро дуже залучені до питань корпоративного управління компанії «Нафтогаз»... навколо всього енергетичного сектора. Я бачив стільки непрозорості в минулому, але з погляду того, що має бути зроблено, це те, чого вимагає сам український народ, цього очікує український народ. І це також усі кроки, які є частиною становлення України як члена ЄС», – сказав Паєтт.

Як повідомляв Голос Америки, за словами Паєтта, учасники Конференції з відновлення України (URC), яку Німеччина та Україна спільно провели 11-12 червня у Берліні, «зосередилися на розподілі міжнародної допомоги енергетичному сектору України після жорстоких недавніх нападів Росії на генерувальні потужності».

Як сказав Паєтт перед від’їздом до Берліна, через цю групу Сполучені Штати керують реагуванням на термінові потреби України в ремонті та співпрацюють з донорами, щоб якнайшвидше доставити першочергове обладнання в Україну.