«Ощадбанк» несе мільярдні збитки через кредит для ТРЦ «Гулівер» —Дата: 12 июня, 2024 Автор: operkor 0 Комментарии

Збитки «Ощадбанку» через припинення виплат за кредитом власників ТРЦ «Гулівер» можуть сягнути 21 млрд₴ Це дорівнює 75% власного капіталу банку, який наразі становить 28,5 млрд₴ Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на коментарі представників банку.

На початку червня Шевченківський районний суд Києва дозволив передачу комплексу Gulliver в управління Нацагентству з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), задовольнивши відповідне клопотання Офісу генпрокурора.

Представники Gulliver заявляли, що це рішення грубо порушує процесуальні та матеріальні норми права та фактично означає захоплення бізнесу за сприяння правоохоронних та силових органів.

Заступник голови правління «Ощадбанку», відповідальний за роботу з NPL, Арсен Мілютін, заявив, що після останньої реструктуризації 2020 року якою курував тодішній голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний, розмір основного зобов’язання «Три О» перед держбанками становив вже $674,99 млн ($537,21 млн Ощадбанку і $137,78 млн Укрексімбанку), а строк виплати було пролонговано до січня 2044 р. При цьому відомо, що за користування кредитними коштами фірма сплачувала 3,65% та 4,15% річних у валюті відповідно.

Нагадаймо, у 2006 р. «Ощадбанк» «Укрексімбанк» видали мультивалютний кредит на загальну суму $61,6 млн під 13,5% річних у гривні і 12% у доларах зі строком виплати до грудня 2012 року ТОВ «Три О».

У 2013-2019 роках сума боргу зросла до 440,99 млн доларів (352,79 млн Ощадбанку і 88,2 млн Укрексімбанку). Ця цифра стала відома завдяки витягу з реєстру речових прав на нерухоме майно, який також показав, що строк виплати продовжили до грудня 2025 року. А от у 2017 року фірма уклала із банками новий іпотечний договір, за яким передала в іпотеку також ділянку площею 0,11 га.

У 2016 році тодішній голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний відмовився відповісти журналістам «Дзеркала тижня» на питання про суму кредиту «Три О» і як він обслуговується, пославшись на банківську таємницю.

У 2018 році «Ощадбанк» виставляв на продаж права вимоги за кредитом і за договорами забезпеченнтря (ТРЦ «Гулівер», ділянки на Спортивній площі, 1-А і 100% ТОВ «Три О») за 18,18 млрд₴ Але торги так і не відбулися — всі 10 учасників були відхилені через несплату гарантійного внеску (908 млн грн).

Нагадаймо, що майно БФК «Гулівер» було визнано речовим доказом в кримінальному провадженні щодо ймовірного ухилення від сплати податків власника Гуліверу – ТОВ «Три О» – на 145 млн гривень. У рамках цієї справи керівниці ТОВ «Три О» було повідомлено про підозру.

Досудове розслідування здійснює БЕБ під процесуальним керівництвом прокурора Офісу генпрокурора. З процесуальної точки зору у діях правоохоронних органів та судів щодо передачі майна комплексу в управління АРМА не вбачається якихось грубих порушень чи зловживань. Та це не означає, що заходи забезпечення розслідування можна оцінювати як адекватні.

У квітні 2024 року Київський апеляційний суд задовольнив клопотання Офісу Генерального прокурора та наклав арешт на майно ТОВ «Три О», в тому числі на БФК «Гулівер». Далі суд передав майно ТРЦ «Гулівер» в управління АРМА.

Торгівельно-розважальним і бізнес-центром «Гулівер» керує дружина бізнесмена Поліщука – Лілія Різва, а компанія «Три О» (юридична назва комплексу) є формальним власником – в реєстрі зазначений її двоюрідний брат. Утім, про те, що саме Поліщук є власником комплексу, неодноразово повідомляли ЗМІ із посиланням на численні джерела на ринку. У своєму розслідуванні «Схеми» оприлюднили договір поруки по кредиту за «Гулівер», особисто підписаний Віктором Поліщуком.

«Схеми» виявили, що власник «Гуліверу» заборгував державним «Ощадбанку» й «Укрексімбанку» близько 14 мільярдів гривень, які має повернути до 2044 року – за умовами реструктуризації цього боргу на пільгових для позичальника умовах. Але через повну зупинку виплат у перший рік повномасштабного вторгнення, державні банки вже недоотримали від його структур близько 500 мільйонів гривень.

При цьому, «Схеми» звернули увагу на те, що сам Віктор Поліщук продовжує купувати елітні автомобілі.

В «Ощадбанку» пояснили свою неготовність займатися примусовим стягненням застави або грошей із Віктора Поліщука тим, що застосування цих варіантів врегулювання «означатиме фактичне припинення відносин із боржником у ситуації, коли він згоден і готовий співпрацювати з АТ «Ощадбанк» щодо погашення заборгованості». Що ж до пільгових для позичальника умов реструктуризації боргу, які були затверджені у 2020 році на наступні чверть століття під значно нижчу за ринкову процентну ставку, у банку пояснили, що ухвалили це рішення, зважаючи, серед іншого, на «перебування боржника у критичному фінансовому стані».

В «Укрексімбанку» на запитання Радіо Свобода про пільгові умови для Поліщука також зауважили, що умови реструктуризації залежать від виду діяльності, поточного фінансового стану боржника, перспектив відновлення бізнесу та фінансового навантаження.

Крім того, журналісти встановили, що під час воєнного стану Поліщук декілька разів виїжджав за кордон на підставі документів із ознаками підробки. Бізнесмен подавався в систему «Шлях» як водій-волонтер, але не привозив заявлену допомогу, а іноземна компанія, яка нібито мала її передати, заявила, що не робила цього і її ім’ям скористались без відома організації. Також Віктор Поліщук двічі виїжджав за кермом вантажівки, влаштовуючись у штат фірми-перевізника на посаду водія, але обидва рази вантажів не привозив, а повертався в Україну вже на своєму пасажирському «Мерседесі».

Після виходу журналістського розслідування Нацполіція і САП розпочали два кримінальних провадження. Зокрема, Спеціалізована антикорупційна прокуратура зареєструвала провадження за статтею «зловживання владою або службовим становищем».

Віктор Поліщук та Ірина Круппа залишили без відповіді надісланий редакцією детальний перелік запитань.