Нацполіція розслідує схему “примусового” викупу автомобілів зі столичних штрафмайданчиківНацполіція розслідує схему “примусового” викупу автомобілів зі столичних штрафмайданчиків

Нацполіція розслідує схему “примусового” викупу автомобілів зі столичних штрафмайданчиків

Правоохоронці продовжують розслідувати факти зловживання у сфері евакуації автомобілів зі столичних вулиць та їхнього зберігання на спеціальних майданчиках. В рамках чергового кримінального провадження слідчі вкотре зафіксували, що Департамент транспортної інфраструктури КМДА незаконно завищив ціну “викупу” транспортних засобів зі штрафмайданчиків – з 720 гривень до 1270 гривень.

Наслідком цього стало те, що лише протягом 2021-2022 років кияни та гості столиці “переплатили” 10 суб’єктам господарювання близько 51 млн гривень за евакуацію 37,4 тис. автомобілів. Крім того, у Нацполіції встановили, що муніципальним інспекторам з паркування ставились задачі “затримувати” максимально можливу кількість транспортних засобів і що відповідні угоди з компаніями-“евакуаторщиками” укладалися чиновниками столичної мерії з порушенням окремих процедур. При цьому, розраховувати на швидке вирішення зазначених проблем мабуть не варто. Раніше правоохоронці вже пробували, але не змогли нікого притягнути до відповідальності за такі махінації.

Як стало відомо КВ, наразі столичні правоохоронці розслідують чергову справу щодо численних порушень законодавства при евакуації автомобілів з вулиць Києва та їхньому зберіганні на штрафмайданчиках.

Йдеться про кримінальне провадження №42023102090000068 від 31 березня 2023 року, яке було відкрито Солом‘янським управлінням Нацполіції Києва. Слідство у цій справі здійснюється за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – привласнення, розтрата майна або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинені у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Зазначимо, що ті факти, які зацікавили правоохоронців, були встановлені Державною аудиторською службою України в рамках фінансового аудиту виконання бюджетних програм Департаментом транспортної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (КМДА) за період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2022 року. Зазначимо, відповідний аудиторський звіт №17-22/12 від 5 липня 2023 року відсутній у відкритому доступі.

Що розслідують правоохоронці

За даними слідства, у період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2022 років Департамент транспортної інфраструктури КМДА уклав низку договорів щодо доставлення транспортних засобів (евакуації) на штрафмайданчики з 15 суб’єктами господарювання. Йшлося про наступні підприємства та компанії: КП «Київтранспарксервіс», КП «Центр організації дорожнього руху», ТОВ «Експедиція 777», ТОВ «Експресавтоком», ТОВ «Укртрансконтракт», ТОВ «ТД «Імпорт-Трейд», ТОВ «Рабісто», ТОВ «Паркінг Україна», ТОВ «Автосос-Сервіс», ТОВ «Алга Транс», ТОВ «Бітум інвест», ТОВ «Евакуатор Сервіс», а також трьох фізичних осіб-підприємців, чиї імена та прізвища в судових ухвалах по цій справі не уточнюються.

Згідно з цими угодами, виконавці даних послуг повинні були займатися транспортуванням автомобілів, власники або користувачі яких порушили правила зупинки або паркування на столичних дорогах, на спеціальні майданчики за допомогою евакуаторів. Затриманням цих транспортних засобів, тобто фіксацією порушень і передачею цих даних евакуаторам, займалися інспектори з паркування Управління (інспекції), яка на той час входила до складу Департаменту транспортної інфраструктури столичної міськдержадміністрації.

Задля того, щоб повернути свої автомобілі зі штрафмайданчиків, їхні власники або користувачі повинні сплачувати 1270 гривень вказаним суб’єктам господарювання за послуги з транспортування. Крім того, “автолюбителі” повинні також сплатити державі штраф у розмірі 680 гривень за неправильне паркування (у випадку сплати протягом 10 днів штраф зменшується удвічі) і 24 гривні за кожну добу зберігання транспортного засобу на цьому майданчику (144 гривень за добу – починаючи з 8 дня).

При цьому, у ході розслідування правоохоронці встановили, що розмір плати за евакуацію транспортних засобів у столиці завищено майже вдвічі. Справа в тому, що в нашій державі це повинно коштувати 720 гривень – такі “розцінки” встановлені спільним наказом трьох українських міністерств №967/1218/869 від 10 жовтня 2013 року для транспортних засобів вагою до 2 тис. кг включно (середня вага легкових автомобілів. – КВ). Із даних КП “ГІОЦ” (адміністратор сервісу “Київ Цифровий”, через який оплачуються “послуги з евакуації”) правоохоронцям стало відомо, що 10 із 15 вищезгаданих суб’єктів господарювання протягом 2021-2022 років отримали 117,87 млн гривень за транспортування 92,8 тис. одиниць автомобілів (дані по іншим 5 компаніям у судових ухвалах відсутні. – КВ). Найбільше коштів отримало КП “Центр організації дорожнього руху” – 47,6 млн гривен за евакуацію 37,4 тис. транспортних засобів.

різне queiqxeihuirkant

Знімок екрану судової ухвали по цьому провадженню від 2 листопада 2023 року

Зважаючи на різницю між “законною” і “реальною” вартістю транспортування автомобілів в розмірі 550 гривень, правоохоронці дійшли висновку, що протягом 2021-2022 років мешканцями та гостями міста Києва було зайво сплачено виконавцям цих послуг 51 млн гривень (у тому числі 20,6 млн “зайвих” гривень отримало КП “Центр організації дорожнього руху”).

Також правоохоронцям стало відомо, що працівники управління (Інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури КМДА за вказівкою свого керівництва “мали тимчасово затримувати та транспортувати з території Києва максимальну кількість транспортних засобів”. Тобто, вочевидь, слідчі натякнули на існування певних “планів” щодо евакуації автомобілів, які інспектори мали виконувати. Крім того, у Нацполіції вказали на те, що профільний департамент столичної мерії укладав угоди з “евакуторами” без “додержання процедури відбору та перевірки підприємств на відповідність нормативно-визначеним умовам”.

Також слідчі звернули увагу на те, що цими угодами було передбачено, що компанії-“евакуатори” отримують оплату своїх послуг саме від тих осіб, які є власниками або користувачами автомобілів. У зв’язку з цим, на переконання правоохоронців, фактично йдеться про надання послуг в примусовому порядку, що суперечить нормам Закону України “Про захист прав споживачів” та Цивільному кодексу України, адже ця евакуація здійснюється за ініціативи інспекторів КМДА (тобто, представників органу місцевого самоврядування), а не з ініціативи “автолюбителів”. При цьому, за інформацією слідства, договори публічної оферти між власниками або водіями автомобілів та виконавцями цих послуг послуг не укладалися та, відповідно, вартість евакуації також не погоджувалася.

“Зважаючи на викладене, брак прийнятих Департаментом транспортної інфраструктури КМДА управлінських рішень та неналежний контроль за діяльністю надавачів послуг з примусового транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальні майданчики за рішенням інспекторів з паркування призвели до порушення прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб щодо стягнення плати за транспортування у розмірі більшому, ніж встановлено відповідним наказом №967/1218/869 від 10 жовтня 2013 року. Крім того, це призвело до необґрунтованого отримання виконавцями послуг коштів з рахунків громадян на суму 51,04 млн гривень”, – зазначається в судових ухвалах по цьому слідству.

Ще 18 жовтня 2023 року правоохоронці провели низку обшуків у фігурантів цієї справи, зокрема – за адресами проживання одного з “паркувальних” інспекторів і директора ТОВ “Евакуатор Сервіс”, в офісі ТОВ “Експрес-Т” тощо. Під час цих обшуків було вилучено майно, яке надалі було визнано речовими доказами по цій справі. Серед іншого, йдеться про мобільні телефони, податкові накладні, оборотно-сальдові відомості, акти проведення вимірів витрат палива, журнали випуску автомобілів-евакуаторів, журнали щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв тощо. Надалі, протягом листопада 2023 року, Солом’янський районний суд Києва наклав арешти на усе це майно.

Більшість вищезгаданих документів було вилучено в офісі “Експрес-Т”, але стосувалися вони не тільки цієї ТОВки, а й інших трьох компаній, які укладали договори з Департаментом транспортної інфраструктури КМДА – “Автосос-Сервіс”, “Евакуатор Сервіс” і “Експедиція 777”.

Багата передісторія

Як раніше повідомляла КВ, на вищезгадані порушення раніше звертали увагу і правоохоронні органи, і громадськість.

Так, в рамках кримінального провадження №12020000000000808, яке було відкрито Головним слідчим управлінням Нацполіції ще 20 серпня 2020 року, правоохоронці встановили, що завдяки “штучному створенню підстав для евакуації” лише за період з 4 січня 2021 року до 31 березня 2021 року фігуранти цієї справи могли привласнити близько 7,6 млн гривень. Йшлося саме про ті кошти, які водії зайво сплачували, щоб забрати свої автомобілі зі спецмайданчиків.

Слідчі тоді з’ясували, що ймовірні зловмисники – інспектори з паркування – мали чіткі “робочі плани”: вони щоденно повинні були доставляти на спецмайданчики 300 транспортних засобів. Як стало відомо правоохоронцям, задля їх виконання учасники схеми навіть встановлювали біля вже припаркованих машин знак, який забороняє паркування – “Дорожні роботи”. У цій справі слідчі найактивніше “займалися” діяльністю ТОВ “Експедиція 777”, ТОВ “Евакуатор Сервіс” і ТОВ “Автосос-Сервіс”, які безпосередньо надавали Департаменту транспортної інфраструктури КМДА послуги з евакуації автомобілів, а також ТОВ “Експрес-Т”, яке, ймовірно, надавало свої евакуатори в оренду вищезгаданим компаніям.

У рамках цього слідства протягом серпня 2021 року щонайменше п’ять посадовців Департаменту транспортної інфраструктури КМДА отримали від правоохоронців підозри у зловживанні владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (ч.2 ст. 364 ККУ). Серед цих чиновників був і тодішній начальник інспекції з паркування та заступник очільника Департаменту транспортної інфраструктури КМДА в одній особі Дмитро Рахматуллін (на колажі ліворуч). За інформацією слідчих, саме він розробив цю схему і забезпечив її реалізацію, так як був знайомий з бенефіціарними власниками вищезгаданих компаній.

Втім, надалі деякі з підозрюваних змогли в судовому порядку скасувати повідомлення про підозру, отримані від правоохоронців. Такого “успіху” досяг, зокрема, і Дмитро Рахматуллін. Які “успіхи” мають правоохоронці щодо інших фігурантів, наразі достеменно невідомо.

А у квітні 2023 року громадська організація (ГО) “Нон-Стоп” звернулася із заявами щодо порушень у цій сфері до низки органів – Офісу Генерального прокурора, Київської міської прокуратури, Бюро економічної безпеки (БЕБ), Державного бюро розслідувань (ДБР), усіх десяти столичних районних прокуратур та управлінь Нацполіції тощо. Члени організації-заявника вказували на те, що волонтери і внутрішньо переміщені особи (ВПО), які проживають у Києві, “стали потерпілими від свавільної, безпідставної і незаконної системної евакуації транспортних засобів з метою стягнення на користь приватних компаній послуг з евакуації і зберігання на штраф-майданчиках”.

Так, йшлося про те, що Департамент транспортної інфраструктури КМДА при укладанні вищезгаданих угод створює неконкурентні умови – підписує договори лише з “підконтрольними та афілійованими підприємствами, зокрема ТОВ ”Експедиція 777”. При цьому, в організації вказали на те, що дані угоди складаються таким чином, щоб “максимально захистити бізнес-інтереси підприємців-“евакуаторщиків” шляхом обмеження їхньої відповідальності, можливості самостійного встановлення тарифів та прийняття рішень на власний розсуд”. Крім того, мовляв, муніципальні інспектори ініціюють вивезення автомобілів-”порушників” на штрафмайданчики навіть тоді, коли цього робити не потрібно – наприклад, коли транспортний засіб “нікому не заважає”.

Також в ГО “Нон-Стоп” повідомили, що станом на квітень 2023 року в судах перебувало понад чотири сотні проваджень за скаргами фізичних осіб стосовно оскарження постанов столичних інспекторів з паркування про накладення штрафів за порушення правил зупинки, стоянки і паркування транспортних засобів. В ГО “Нон-Стоп” вказали на те, що “значна кількість оскаржень свідчить про фактичне систематичне вчинення неправомірних дій з боку інспекторів з паркування Департаменту транспортної інфраструктури КМДА”.

Втім, правоохоронці, станом на початок червня 2023 року так і не розпочали слідство за вказаними фактами. Через це ГО “Нон-Стоп” направила до низки столичних судів скарги на бездіяльність слідчих з вимогою внести відомості щодо заявлених організацією правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР). Ймовірно, це було зроблено, щоб “змусити” хоча б якийсь з правоохоронних органів зайнятися слідством.

Відомо, що щонайменше один столичний суд – Дніпровський районний – 25 травня 2023 року все ж задовольнив скаргу ГО “Нон-Стоп”. Таким чином, місцеву окружну прокуратуру зобов’язали вивчити факти, про які їй повідомила ця ГОшка. Проте, чи були вжиті правоохоронцями хоч якісь конкретні заходи по цим фактам, наразі у відкритих джерелах інформація відсутня.

Яка процедура евакуації

Нагадаймо, початково інспектори з паркування слідкували за дотриманням в столиці відповідних правил дорожнього руху з 2019 року на підставі рішення Київради №1530/5594 від 27 вересня 2018 року. Тоді ці інспектори працювали при Департаменті транспортної інфраструктури КМДА. Втім, надалі, у жовтня-листопаді 2023 року, столична міськрада рішеннями №7112/7153 і №7407/7448 “перепідпорядкувала” їх іншому структурному підрозділу КМДА – Департаменту територіального контролю, який було утворено у липні 2023 року шляхом “реорганізації” Департаменту міського благоустрою КМДА та управління (інспекції) самоврядного контролю КМДА.

Не дивлячись на усі ці “пертурбації”, фактично “правила гри” для інспекторів не змінилися. Так, вони уповноважені фіксувати порушення правил дорожнього руху (ПДР), пов’язаних зі стоянкою та паркуванням, та розглядати справи щодо таких адміністративних порушень. У випадку, якщо транспортний засіб заважає дорожньому руху (наприклад, припаркований на трамвайних коліях, біля місця виконання дорожніх робіт тощо), інспектори мають право (або навіть “зобов’язані”) евакуювати такий автомобіль на спеціальні майданчики, які розташовані на вул. Гната Хоткевича, 20-Б і вул. Мрії (колишня вул. Академіка Туполєва), 19.

До слова, все це може відбуватися без присутності водія: 27 вересня 2018 року, незадовго до початку роботи столичної муніципальної інспекції з паркування, в Україні набули чинності нові правила паркування автомобілів, згідно з якими порушення у цій сфері можна фіксувати на фото та відео.

Самі інспектори згідно із законодавством не повинні та не можуть займатися евакуацією – фактично вони лише передають дані щодо необхідності “прибрати автомобіль” та “відвезти його куди потрібно”. Власники транспортних засобів про евакуацію своїх автомобілів можуть дізнатися кількома способами – наприклад, зателефонувавши до поліції або перевіривши такі дані через додаток “Київ Цифровий”. Як зазначалося вище, для того, щоб забрати свій транспортний засіб, автомобіліст має сплатити штраф та компенсувати послуги з транспортування тимчасово затриманого автомобіля на спецмайданчик (по суті – заплатити за послугу евакуатора).

Що відомо про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Експедиція 777” було зареєстроване у серпні 2019 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром наразі є мешканець села Літки Броварського району Київщини Олександр Ковалевський.

ТОВ “Експрес-Т” було зареєстроване у Києві у грудні 2010 року. Наразі його керівником вказано Дмитра Зінчука, засновниками – мешканців столиці Володимира Подоліна, Наталію Приймак і Олександра Приймака. Двоє останніх також є офіційними власниками цієї компанії. Що цікаво, Наталія Приймак станом на лютий 2022 року була бухгалтером іншої компанії, яка фігурувала у вищеописаних історіях – ТОВ “Евакуатор-Сервіс”. У свою чергу, керівником столичного ТОВ “Автосос-Сервіс”, зареєстрованого у січні 2008 року, вказано Руслана Поруба, а засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканця міста Бровари Ігоря Самофала.

Управління (Інспекцію) з паркування при Департаменті територіального контролю КМДА наразі очолює Сергій Дубенко (на колажі праворуч). Коли саме його було призначено на дану посаду, у відкритих джерелах інформація відсутня, але він же керував цією структурою ще тоді, коли вона була підпорядкована Департаменту транспортної інфраструктури КМДА. Наприклад, у квітні 2022 року ЗМІ “титрували” його саме керівником вказаної інспекції. До цього Дубенко працював в одному з відділів тієї ж структури, а ще раніше очолював КП “Одесатранспарксервіс” і був радником міського голови Одеси Геннадія Труханова.

На чолі інспекції з паркування при транспортному департаменті КМДА Сергій Дубенко змінив вищезгаданого Дмитра Рахматулліна, який керував даним структурним підрозділом з 3 грудня 2018 року. Паралельно з цим Рахматуллін з травня 2018 року був заступником директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА. У публічному доступі також відсутні дані стосовно того, коли його було звільнено зі столичної мерії.

Департамент транспортної інфраструктури КМДА з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. Його попередниками на цій посаді були Валентин Осипов (з 6 лютого 2020 року по 5 квітня 2021 року) та тепер вже колишній перший заступник директора цього ж Департаменту Іван Шпильовий, який очолював даний структурний підрозділ в якості “в.о. директора” після звільнення Осипова. Діяльність цього департаменту з 9 листопада 2021 року особисто контролює очільник Києва Віталій Кличко.

Департамент територіального контролю КМДА з 24 травня 2023 року очолює Михайло Буділов – депутат минулого VIII скликання Київради від “ВО “Свобода”. Діяльність вказаного структурного підрозділу з лютого 2022 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.