Як бізнес-партнер Олега Кіпера будує елітну нерухомість на Буковелі *

Як бізнес-партнер Олега Кіпера будує елітну нерухомість на Буковелі


Як бізнес-партнер Олега Кіпера будує елітну нерухомість на Буковелі

Трохи більше ніж рік тому колишній прокурор Києва та позаштатний радник Андрія Єрмака Олег Кіпер був відряджений до Одеси на посаду голови ОВА, щоб курувати «зерновий коридор».

Непрозорі схеми експорту зерна через порти Одещини нещодавно дослідило hromadske.ua.

Одне з місць, куди могли б перетекти ці непрозорі гроші – карпатський курорт Буковель. Бізнес-партнер Олега Кіпера якраз реалізує тут найбільш елітні та дорогі будівельні проєкти.

Золоті квадрати

Ось це комплекс апартаментів Glacier у складі 5 корпусів, які займуть майже весь східний берег Молодіжного озера на площі 2,3 га. Тут буде понад 800 апартаментів загальною площею 65,7 тис. кв. м. Перша черга вже готова до здачі, та навіть розпродана.

ЖК Glacier, проєкт
ЖК Glacier, проєкт

А це ціле містечко під назвою Escape city, яке має бути побудовано на місці популярної у Буковелі автостоянки «Полки», поблизу витягів, на площі 8 га. У генплані передбачено 8 корпусів. Тільки у першому – 360 квартир. Щоб завершити обидва проєкти, знадобиться щонайменше $200 млн, виходячи з середньокошторисних вкладень у 1 кв. м житлової забудови преміум-класу. Але заробити на цьому можна в кілька разів більше, враховуючи, що ціни на цю нерухомість стартують від $5 тис. за квадрат. 

Escape city, проєкт
Escape city, проєкт

2К: Кавлак & Кіпер

Бенефіціаром обидвох проєктів де-юре є таємничий бізнесмен з Івано-Франківська Василь Кавлак, чиєї світлини (жодної) так і не вдалося знайти в інтернеті. Йому належать компанії «Глейшер Хілл» та «В.Д. Груп», які виступають відповідно замовником і виконавцем будівельних робіт. Більш публічною особою є його дружина Інесса Кавлак. 

Інесса Кавлак, 2011 р.
Інесса Кавлак, 2011 р.

Вона навчалася разом з Олегом Кіпером в Одеській юридичній академії. Він – у 1997-2002 рр. Вона – у 1998-2004 рр. Пізніше їхні шляхи перетнулися вже в Івано-Франківській області. Олег Кіпер працював в органах місцевої прокуратури. Інесса Кавлак – у Господарському суді.

У 2014 році Кіпера звільнили через люстрацію. Натомість Інесса Кавлак пропрацювала суддею до 2018 року.

З її останньої декларації можна скласти деяке уявлення про масштаби бізнесу чоловіка У документі з-поміж іншого вказано 1 туркомплекс і 6 будинків відпочинку та понад 10 земельних ділянок сумарною площею приблизно 5000 кв. м у селі Поляниця (Івано-Франківська обл.) – власне воно і є географічною локацією курорту Буковель. Станом на зараз цей перелік істотно більший. Зокрема, до майнового пулу входять такі об’єкти у Буковелі, як котеджне містечко WEST HILLS, готельно-рекреаційні комплекси REST&SKI, GIRSKI, GIRSKI Delux, Marmaros.

Ще до війни сім’я Кіперів придбала собі в Поляниці земельну ділянку й звела будинок, які оформлені на дружину нинішнього голови Одеської ОВА Ірину. Ну, а безпосередньо Олег Кіпер засвічений як бізнес-партнер Василя Кавлака лише у двох компаніях. Йдеться про спільне володіння двома сонячними електростанціями на Івано-Франківщині – у Хриплині (ТОВ «Геліос груп Хриплин-5») та Черніві (ТОВ «Рент-Техно»). Третьою співзасновницею вказана Марина Кізь, дружина екс-заступника Генпрокурора Сергія Кізя.

Але насправді тут простежується складніша система зв’язків і знайомств. Варто пригадати, що після люстрації у 2014 році Олег Кіпер заснував юридичну компанію «Астрея ОВС», де одним із його партнерів був Віталій Ільчишин. Нині він працює одним із заступників голови Івано-Франківської ОДА. У 2022 році обласна адміністрація проявила велику щедрість, передавши 2,3 га земель Ворохтянського лісництва одній із фірм Василя Кавлака («Галичина Інвестбуд») в користування на 49 років (див. розпорядження ОВА). Ця ділянка прилягає до урочища Вишня в селі Поляниця, саме в цьому районі й зосереджено більшість Кавлакової нерухомості. А у 2023 році Василь Ільчишин став одним зі щасливих власників апартаментів у ЖК Glacier. Помешкання на 36,2 кв. м він придбав лише за 247,4 тис. грн (див. декларацію). Це приблизно 6 тисяч USD. За такі гроші у Буковелі і старої стодоли не купиш.

Віталій Ільчишин, 2024 р.
Віталій Ільчишин, 2024 р.

Щоправда, не йому одному так поталанило. Дружина ще одного колишнього адвоката з «Астрея ОВС» Юрія Коваленка (він зараз працює в Шевченківській прокуратурі Києва) придбала собі одразу три апартаменти у новобудові. І за 174 кв. м заплатила лише 1,6 млн грн (так записано у чоловіковій декларації). Це при тому, що для клієнтів «з вулиці», ціни в ЖК Glacier стартують приблизно від 5 тис. USD (!) за квадратний метр.

Плюс Продивус

Додатковим партнером Кавлака у розбудові Буковеля, ймовірно, став Володимир Продивус, колишній депутат Верховної Ради, колишній голова Федерації боксу України й один із найвпливовіших бізнесменів Вінниці. З чого це випливає? Бо у переліку засновників ТОВ «Глейшер Хілл», 67% належить Василеві Кавлаку, а 33% – Оксані Чеботар, доньці колишнього заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря і дружині колишнього депутата ВР Олега Поліщука.

З оточенням Чеботаря у Кавлака теж відстежується бекграунд співпраці. Сонячна станція у селі Лоєва (по дорозі з Надвірної до Яремче) належить ТОВ Сіліконфілд. Його співвласником є Марина Тахтай – дружина Олексія Тахтая, екс-державного секретаря МВС, довіреної особи Чеботаря. Тахтай свого часу навіть декларував два автомобілі, які належали ТОВ Сіліконфілд.

Колись Сергій Чеботар був реально впливовою людиною в Україні. Але не зараз. Відтак і належного фінансового ресурсу, щоб інвестувати у будови десятки (а то й сотні) мільйонів USD родина Поліщук-Чеботар не має. Зате має близького друга і сусіда Володимира Продивуса. У селі Лісники під Києвом їхні маєтки стоять поряд. А земельні ділянки під ними були оформлені на сестер Аліну й Вікторію Яворських. Вікторія тепер носить прізвище Продивус і є дружиною Володимира Продивуса. Аліна раніше працювала у бізнесах Олега Поліщука, а зараз працевлаштована у сестриного чоловіка: вона, наприклад, очолює фонд «Нера», який є одним із засновників флагманської компанії Продивуса – «Мостобуд».

Ще один сигнал, який опосередковано вказує на присутність Продивуса у Буковелі, це поява на курорті іншого вінницького бізнесмена – Ігоря Ільчишена (не плутати з Віталієм Ільчишиним) зі своїми девелоперськими проєктами, як-от котеджне містечко PÓTAY, Ama Family Resort, AHNI MOON RESORT. Продивус та Ільчишен знаються давно, часто разом спонсорували різні спортивні заходи у Вінницькій області, а їхні дружини мають спільний ювелірний бізнес.

Володимир Продивус та Ігор Ільчишен, 2018 р.
Володимир Продивус та Ігор Ільчишен, 2018 р.

При цьому Продивус має ще й серйозну політичну вагу. На останніх парламентських виборах він підтримував кількох депутатів від «Слуги народу», зокрема, й Ірину Борзову. А з її чоловіком, нині головою Вінницької ОВА Сергієм Борзовим знайомий ще з початку 2000-х, коли був спонсором КВН-команди «Вінницькі перці», де Борзов був директором.

ПОЛІТИКА
Читайте також:
Російський слід у «Лізі сміху»

Крім того, Володимир Продивус – добрий знайомий Ельбруса Тедеєва. У Верховній Раді 7-го скликання, де Продивус і Тедеєв разом засідали від Партії регіонів, у них як колишніх спортсменів була спільна місія – блокувати чи захищати трибуну спікера у разі потреби. І не забуваймо, що у цій же каденції парламенту адвокат Андрій Єрмак працював помічником нардепа Ельбруса Тедеєва.

Якщо Олега Кіпера в майбутньому призначать генеральним прокурором України, то одне із завдань, що перед ним стоятиме, – дійти з Ігорем Коломойським до мирової угоди за принципом «Буковель в обмін на свободу». Значна частина активів на курорті належить сім’ї Коломойського та його партнерам. Але якщо він за недорого поступиться новим господарям, то зможе отримати дозвіл виїхати на лікування кудись до Щвейцарії, «у зв’язку з погіршенням стану здоров’я». Проте це лише припущення. Натомість усе інше, описане вище, – правда, підтверджена пруфами.