Як Рівненська міська рада «викривала комунальне хабарництво» *

Як Рівненська міська рада «викривала комунальне хабарництво»


Директора комунального підприємства Рівненської міської ради підозрюють в отриманні хабаря. У міській раді кажуть, що це початок боротьби з корупцією
Джерело
Колаж Влада Мартинюка на основі фото з фейсбук-сторінок Віктора Шакирзяна та КП «Трест зеленого господарства»

15 травня в рівненському інформаційному просторі розлетілась інформація про співпрацю між обласною прокуратурою та Рівненською міською радою – під час викриття на одержанні 18 тисяч гривень неправомірної вигоди директора комунального підприємства.

Яку роль міські посадовці відіграли у тому, щоб директора Рівненського тресту зеленого господарства Олександра Кравчука піймали «на гарячому», читайте у нашому матеріалі.

Повідомлення від органів правопорядку

15 травня на фейсбук-сторінці Рівненської обласної прокуратури з’явився допис: на одержанні неправомірної вигоди викрито директора одного з комунальних підприємств обласного центру. Справу ведуть за статтею 368 Кримінального кодексу України про прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.

За даними досудового розслідування, чоловік отримав 18 тисяч гривень хабаря від клієнта за безперешкодний продаж по заниженій вартості продукції, яку реалізує підприємство. Посадовця затримали одразу після одержання неправомірної вигоди.

У дописі прокуратури також зазначили, що досудове розслідування проводять слідчі Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Рівненській області, за оперативного супроводу Управління стратегічних розслідувань.

У дописі на сторінці прокуратури у фейсбуці наголосили, що «викриття посадовця провели за активного сприяння керівництва міської ради». Скрин допису зі сторінки Рівненської обласної прокуратури за 15 травня

У дописі поліції йдеться, що одержання неправомірної вигоди було за безперешкодний продаж за заниженою вартістю декоративних хвойних рослин, які перебувають у власності підприємства.

Поліцейські затримали посадовця та помістили в ізолятор тимчасового тримання.

У дописі на сторінці Головного управління Національної поліції Рівненщини додали фото, на якому видно вхід до приміщення установи. Скрин допису зі сторінки у фейсбуці поліції Рівненської області за 15 травня

Кого затримали

До свого допису поліція додала два фото, одне з яких демонструє двері та заблюрену вивіску з назвою комунального підприємства.

Двері та колір стін приміщення аналогічні з входом у приміщення комунального підприємства «Рівненський трест зеленого господарства». Одним із видів діяльності цього підприємства є роздрібна торгівля рослинами.

Ліворуч – зображення входу в приміщення, де розташоване КП «Рівненський трест зеленого господарства», праворуч – фото приміщення, яке додали до допису про одержання хабаря директором комунального підприємства Рівного. На основі фото з Google та фейсбук-сторінки поліції Рівненської області

Трохи більше року тому директором КП «Рівненський трест зеленого господарства» став Олександр Кравчук. З попереднім директором Ігорем Романчуком не продовжили строк дії контракту. До цього Кравчук працював у тресті головним інженером.

Під нічним домашнім арештом

На наші запитання про те, як давно директор комунального підприємства потрапив під увагу поліції, прессекретарка Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська повідомила, що кримінальне провадження розпочали 29 квітня 2024 року, тобто за два тижні до того, як його «взяли на гарячому». 

Від Оксани Жужельської ми також дізналися, що посадовцю вже повідомили про підозру у злочині та обрали запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту.

У судовому реєстрі знайти відповідні ухвали не вдалося.

На наше запитання, чи не розглядає слідство версію про провокацію хабаря, Оксана Жужельська відповіла, що слідство зараз розглядає всі версії. 

Чи співпрацював зі слідством той, хто давав неправомірну вимогу, Оксана Жужельська не відповіла.

У поліції взагалі відмовились надавати будь-які відповіді.

«Це була наша ініціатива…»

Близько восьмої вечора 15 травня на фейсбук-сторінці Рівненської міської ради вийшов довгий допис про те, як керівництво Рівненської міської ради у співпраці з обласною прокуратурою допомагало викривати посадовця.

У тому ж дописі є пряма мова Віктора Шакирзяна про співпрацю і про «перші кроки».

У кінці допису додали: «Це була наша ініціатива – започаткувати таку практику, проводити внутрішній аудит того, як функціонує те чи інше наше комунальне підприємство, чи заклад. Маємо чітко усвідомлювати, наскільки ефективно витрачаються кошти платників податків, і вживати відповідних дій».

Рівненська міська рада розповідає, як почали допомагати прокуратурі виявляти «хабарників». Скрин зі сторінки у фейсбуці Рівненської міської ради

Як під час аудиту виявили те, що директор комунального підприємства може одержати неправомірну вигоду, та про співпрацю міста з органами правопорядку ми намагалися розпитати у виконувача обов’язків міського голови Віктора Шакирзяна. Але відповідь не отримали ні на дзвінок, ні на запитання, які залишили у месенджері.

Додатково ці ж запитання «Четверта влада» скерувала на електронні пошти секретаря міської ради та на загальну пошту Рівненської міської ради.

Дивіться також: Бізнес під прикриттям: як родина в.о. мера Рівного заробляє на бюджеті громади

Того ж дня на фейсбук-сторінці видання «Рівне вечірнє» розмістили допис із заголовком «Шакирзян і прокуратура оголосили бій нечистим на руку чиновникам».

У публікації йдеться про викриття директора комунального підприємства на хабарі та про те, що влада планує посилювати  співпрацю з правоохоронцями і виявляти тих, хто причетний до різного роду корупційних діянь.

Цей допис був оплачений як реклама. Скрин з фейсбук-сторінки «Рівне Вечірнє»

«Говорити не можемо», – Трест зеленого господарства

17 травня ми почали телефонувати за номером тресту, який знайшли в аналітичній системі «YouControl». Спочатку дзвінки збивали, а потім хтось чоловічим голосом вибачився і сказав, що не можуть говорити.

У повідомленні ми попросили надати контактний номер телефона Олександра Кравчука чи його адвоката, щоб почути його позицію про підозру в одержанні неправомірної вигоди. Нам не відповіли.

Яка може бути відповідальність за такий хабар

Адвокат ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов підтверджує, що директор комунального підприємства може бути суб’єктом відповідальності за статтею 368 Кримінального кодексу України.

– Якщо розмір отриманої неправомірної вигоди становить 18 тисяч гривень, то такі діяння директора підпадають під частину першу вказаної статті, – каже адвокат. 

За прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди передбачено штраф від 17 до 68 тисяч гривень або пробаційний нагляд на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк від двох до чотирьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Чим багатий директор тресту

Згідно з даними декларації Олександра Кравчука за 2023 рік, йому нарахували 249 тисяч 259 гривень заробітної плати (приблизно 20 тисяч 770 гривень на місяць до сплати податків).

Роботодавця дружини Юлії керівник тресту не вказує. Її річна зарплата складала 78 тисяч 330 гривень. 19 тисяч 653 гривні – виплати центру зайнятості.

Олександр Кравчук здає в оренду землю, що принесло йому у 2023 році 24 тисячі гривень.

Він має з дружиною квартиру в Рівному, площею 62 «квадрати». Вартість на дату набуття (2016 рік) – 12 гривень. Принаймні так написано у декларації Кравчука.

Будинок, площею 93 метри квадратні у селі Дорогобуж Бабинської громади, Олександр Кравчук оформив на себе у 2018 році. З декларації Кравчука, у тому ж селі в нього є одна більша і 7 невеликих земельних ділянок, загальною площею близько 13 соток.

Якщо Олександр Кравчук захоче озвучити свою позицію у цій справі, просимо зв’язатися з редакцією у фейсбуці, інстаграмі чи електронною поштою.

Дивіться також: Які зарплати у працівників Рівненського тресту зеленого господарства


Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських дроноводів з 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив’язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.