Будівництво елітного житла в зеленій зоні: Нацполіція розслідує забудову родини Кушнірів в Конча-Заспі *

Будівництво елітного житла в зеленій зоні: Нацполіція розслідує забудову родини Кушнірів в Конча-Заспі


Нацполіція розслідує факти можливих порушень законодавства при будівництві котеджного містечка (КМ) “InWood” у рекреаційній місцевості на вул. Лісово-Козинській у Конча-Заспі (Голосіївський район Києва). Правоохоронці з’ясували, що забудова здійснюється під виглядом реконструкції бази відпочинку, яка, вочевидь, була зведена на цій території самочинно в 90-х роках. Крім того, слідчі встановили, що земельна ділянка під елітним житлом взагалі не призначена для такого будівництва. Наприкінці минулого року на цю землю і недобудовані котеджі було накладено арешт, очікується вручення підозр щодо вчинення відповідних злочинів. Вочевидь, серед тих, хто отримає підозри буде оточення багаторічного очільника “Київміськбуду” Ігоря Кушніра (на колажі ліворуч). Зокрема, раніше ЗМІ приписували йому компанію “BudCapital”, яка є девелопером цього проєкту, а його син Ілля (на колажі праворуч) є власником ТОВ “Агро-Термін”, яке виступає замовником цих робіт.  

Як стало відомо КВ, столичні правоохоронці вивчають факти можливих порушень законодавства при будівництві КМ “InWood” на вул. Лісово-Козинській, 16 (Голосіївський район Києва).

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42019101010000195 від 19 вересня 2019 року, яке було відкрито Голосіївським управлінням Нацполіції Києва. Фігурантам даної справи попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених трьома статтями Кримінального кодексу (КК) України:

  • ч.2 ст. 197-1 – самовільне зайняття земельної ділянки в охоронних зонах тощо;
  • ч.2 ст. 239 – незаконне заволодіння ґрунтовим покривом земель, вчинене повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або якщо заподіяна матеріальна шкода у великому розмірі;
  • ст. 356 – самоправство.

КМ “InWood” будується на земельній ділянці, яка знаходиться у власності територіальної громади столиці. Як встановили правоохоронці, вказана житлова забудова здійснюється всупереч тому, що ця земля призначена “для експлуатації та обслуговування бази відпочинку” (кадастровий номер – 8000000000:90:442:0002, код цільового призначення – 07.01 “для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення”). За інформацією слідчих, Київрада не приймала рішень щодо зміни цільового призначення цієї землі. 

У Нацполіції зясували, що замовником цього будівництва є ТОВ “Агро-Термін”, генпідрядником виступає ТОВ «Містобуд Інвест» (ці дані, вочевидь, неактуальні, про що мова йтиме нижче. – КВ), а забудовником – ТОВ “Будкепітал”. Яка роль останньої компанії в цьому проєкті, в судових ухвалах по цьому провадженню не уточнюється, але, вочевидь, в даному випадку йдеться про те, що “Будкепітал” є девелопером КМ “InWood” – принаймні, саме така інформація зазначена на офіційному сайті цього котеджного містечка.   

Крім того, правоохоронцям стало відомо, що забудова здійснюється під виглядом “реконструкції нежилих будівель під базу відпочинку”, розміщених за цією адресою. Мовляв, саме з таким формулюванням – “реконструкція” – ТОВ “Агро-Термін” отримало від Київської міськдержадміністрації (КМДА) містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування робіт, а потім і дозвіл на будівництво. 

Крім того, правоохоронці з’ясували, що нежилі будівлі площею 592 кв.м., власником яких з 2014 року є ТОВ “Агро-Термін” і які ця компанія начебто мала б реконструювати, є об’єктами самочинного будівництва. Ймовірно, це пов’язано з тим, що хтось із попередніх власників даних об’єктів нерухомості або землекористувачів вказаної ділянки не отримував дозволів на зведення цих будівель і прийняття їх в експлуатацію.

Скріншот ухвали по цьому провадженню від 20 грудня 2023-го

Таким чином, на переконання правоохоронців, ТОВ “Агро-Термін” проводить будівельні роботи з порушення умов договору оренди земельної ділянки та вимог чинного законодавства.

13 вересня 2023 року слідчі Нацполіції здійснили огляд вищезазначеної ділянки. Тоді вони зафіксували, що ця територія огороджена парканом, за яким знаходяться котеджі і недобудовані об’єкти нерухомості. Станом на день проведення огляду на вказаній землі перебувала будівельна техніка та здійснювалися будівельні роботи.

20 грудня 2023 року Голосіївський районний суд Києва за клопотанням слідчих наклав арешт на ділянку на вул. Лісово-Козинській, 16, на матеріали і обладнання, що були використані та використовуються в процесі будівництва, а також на розташовані на цій території громадський будинок та 13 нежилих будівель (загальна площа цих об’єктів нерухомості – 719,2 кв.м.). Таким чином на вказаній землі були заборонені будівельні роботи, а власникам усього цього майна було заборонено розпоряджатися ним (наприклад, продавати). Крім того, цією судовою ухвалою було заборонено державним та приватним установам та організаціям приймати до експлуатації усі об’єкти нерухомого майна на вказаній території та реєструвати права власності на об’єкти незавершеного будівництва.

Передісторія

26 червня 2003 року столична міськрада рішенням №544/704 погодила передачу ділянки на вул. Лісово-Козинській, 16 площею 2,84 га в оренду ТОВ “Ріелт” на 10 років для експлуатації та обслуговування бази відпочинку (йдеться про вищезгадані нежилі будівлі. – КВ). Вказана компанія стала власницею цих об’єктів в 2002-ому, а раніше, як мінімум з кінця 90-х років, дана нерухомість знаходилася у власності ТОВ “ТМК”. 

При цьому, на момент передачі землі в користування ТОВ “Ріелт”, вказана ділянка відносилася до 73 кварталу Дачного лісництва лісопаркового господарства “Конча-Заспа”. Через це, серед іншого, згідно зі вказаним рішенням, Київрада виключила цю ділянку категорії земель лісового фонду і віднесла її до земель рекреаційного призначення. Надалі, 1 березня 2004 року між ТОВ “Ріелт” та міськрадою було підписано відповідний договір оренди.

14 березня 2014 року власником вищевказаних нежилих будівель стало ТОВ “Агро-Термін”. Через чотири з половиною роки, 20 вересня 2018-го, Київрада рішенням №1435/5499 погодила передачу згаданої ділянки на 10 років в оренду цій компанії для експлуатації та обслуговування бази відпочинку. Підставою для цього землевідводу стало те, що ТОВ “Агро-Термін” є власником нерухомого майна, розташованого на цій ділянці. 

TikTok

Примітно, що у пояснювальній записці до відповідного проєкту рішення зазначалося, що, згідно з Генеральним планом Києва, за функціональним призначенням ця ділянка відноситься до курортно-оздоровчої території. Також у документі уточнювалося, що дана земля входить до Програми розвитку зеленої зони Києва до 2010 року.

Надалі, 28 травня 2019 року, на виконання вказаного рішення між Київрадою і ТОВ “Агро-Термін” було укладено договір оренди зазначеної ділянки.

Ділянка на вул. Лісово-Козинській, 16 на карті

9 листопада 2021 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Агро-Термін” МУО на проєктування реконструкція нежилих будівель на вул. Лісово-Козинській, 16 під базу відпочинку.

Згідно з цим документом, гранична висота будівель, які “з’являться” на вказаній території в результаті реконструкції, не повинна перевищувати 15 метрів. При цьому, в МУО зазначалося, що земельна ділянка потрапляє в межі курортних зон, а тому при проектуванні реконструкції ТОВ “Агро-Термін” має виконати вимоги відповідних Державних будівельних норм (ДБН), які регламентують проведення робіт на таких територіях, а також Закону України «Про курорти».

Крім того, в “містобудах” уточнювалося, що ділянка на вул. Лісово-Козинській, 16, потрапляє до території природно-заповідного фонду, у зв’язку з чим замовник МУО має розробляти проєктну документацію з урахуванням положень Закону України «Про природно-заповідний фонд». Також, згідно з цими МУО, на ТОВ “Агро-Термін” було покладено зобов’язання щодо виконання комплексного благоустрою та озеленення території (в т.ч. прилеглої з врахуванням функціонального призначення та особливостей цієї території). Серед іншого, чиновники столичної мерії зобов’язали вказану компанію передбачити “заходи по захисту зелених насаджень, які підлягають збереженню, від пошкодження будівельною технікою для забезпечення їх життєдіяльності”.

17 грудня 2021 року ТОВ “Агро-Термін” намагалося зареєструвати в Департаменті з питань архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА повідомлення про початок будівельних робіт з реконструкції нежилих будівель на вул. Лісова-Козинській, 16 під базу відпочинку. Генпідрядником цих робіт було заявлено ТОВ “Містобуд Інвест”. Втім, чиновники повернули вказане повідомлення на доопрацювання. 

Підставами для цього, послугувало, зокрема, те, що ТОВ “Агро-Термін” невірно вказало інформацію щодо відомостей про техніко-економічні показники цього проєкту та не уточнило дані щодо розрахунку класу наслідків (відповідальності), які містяться в Реєстрі будівельної діяльності. Йшлося про те, що заявлений вказаною компанією клас наслідків цієї забудови – СС1 (незначний клас, тобто житлові будинки до 4-х поверхів включно, вихід з ладу яких загрожує життю і здоров’ю до 50 осіб, які перебувають в будівлі постійно, до 100 – періодично, і до 100 – зовні. – КВ).

До речі, у повернутому на доопрацювання повідомленні вказувалося, що загальна площа забудови має скласти 6,8 тис. кв.м., а загальна площа двоповерхової будівлі, яка з’явиться на цій території в результаті реконструкції – 8,5 тис. кв.м.

Схоже, тоді у ТОВ “Агро-Термін” вирішили звернутися за дозволом на будівництво до іншого органу. Через рік, 14 жовтня 2022 року, Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ) видала ТОВ “Агро-Термін” дозвіл №ІУ013221010762 на реконструкцію вищезгаданих будівель під базу відпочинку. Генеральним підрядником цих робіт спочатку було вказано ТОВ “Містобуд Інвест”, з середини 2023 року його змінило ТОВ “Ягуар”.

У цьому документі вже відрізнялися техніко-економічні показники “майбутньої бази відпочинку”. Так, згідно з цим дозволом, загальна площа забудови мала скласти 7,1 тис. кв.м., а загальна площа будівлі – 8,6 тис. кв.м. При цьому, дана споруда була вже не двоповерховою а триповерховою – у ній мав “додатися” третій підземний поверх.

2 лютого 2023 року столична міськрада рішенням №6131/6172 відмовила ТОВ “Агро-Термін” у продажу земельної ділянки на вул. Лісово-Козинській, 16. Підставою для цього послугувало те, що “заявлена ініціатива не відповідає містобудівній документації”. Йшлося про те, що ця земля за функціональним призначенням відноситься до території рекреаційної забудови і частково – до території лісів та лісопарків. У пояснювальній записці до затвердженого проєкту рішення чиновники КМДА уточнили, що, відповідно до вимог Земельного кодексу, приватизація ділянок лісогосподарського призначення в Україні заборонена.

Будівельний майданчик КМ “InWood” станом на квітень 2024 року (фото – “ЛУН”)

Що цікаво, на офіційному сайті КМ “InWood” підтверджується, що це містечко зводиться на вул. Лісово-Козинській, 16, але зазначається, що це вже не столиця, а селище міського типу Козин (Обухівський район Київщини). Можна припустити, що забудовники свідомо “перенесли” даний проєкт “на папері” до Козина з “маркетинговою метою” – зважаючи на престижність цього селища та його популярність серед покупців високовартісної нерухомості. Про це, наприклад, свідчить, опис даного КМ – “котеджне містечко преміум-класу (вартість одного котеджу – близько 21-25 млн гривень. – КВ) посеред головного лісу в селі Козин, що в історичному районі Конча-Заспа в передмісті Києва”.

Крім того, на вказаному інтернет-порталі повідомляється, що загальна площа ділянки під цим КМ складає 4,14 га. За рахунок якої землі її було “збільшено”, у відкритих джерелах інформація відсутня.

Бенефіціари забудови

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Ріелт” (ексорендар ділянки та ексвласник розміщених на ній будівель) було зареєстроване у Києві в грудні 1994 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є столичний бізнесмен Валерій Міщенко. До однойменної групи компаній родини Міщенка система Youcontrol відносить близько чотирьох десятків суб’єктів господарювання, зайнятих у сферах нерухомості, будівництва, права, видавничої та ресторанної діяльності.

Столичне ТОВ “Агро-Термін” (діючий орендар ділянки і замовник будівництва) було зареєстроване у листопаді 2010 року. Його керівником вказано Івана Мельника, а засновниками – АТ “ЗНВКІФ “Ліберті Інвест” і АТ “ЗНВКІФ “Орландо”. Кінцевим бенефіціаром ТОВ “Агро-Термін” з січня 2023 року є мешканець Києва Ілля Кушнір, раніше, з липня 2021 року, власницею цієї компанії була його мати – Оксана Кушнір. 

При цьому, ТОВ “Агро-Термін” ще декілька років тому мало більш ніж очевидні звязки з оточенням вищезгаданого Валерія Міщенка. Зокрема, в 2010-2016 роках (з невеликою перервою) засновником вказаної компанії було ПП “Видавничий дім “Президент” (нова назва – ПП “Орєст”), яку система Youcontrol раніше відносила до групи компаній вищезгаданого бізнесмена. Наразі ж вказане підприємство “Орєст” відноситься до групи братів Константіновських, що об’єднує близько трьох десятків компаній, основними напрямками діяльності яких є нерухомість, будівництво, фінанси та ресторанний бізнес (мережа столичних ресторанів Carte Blanche). Ключовими особами даної групи є брати Вячеслав (народний депутат VIII скликання від “Народного фронту”) і Олександр Константіновські.

Читайте: Столичная прокуратура хочет “отобрать” у братьев Константиновских землю в заливе Берковщина

ТОВ “Містобуд Інвест” (ексгенпідрядник) було зареєстроване у Києві в листопаді 2014 року. Його керівником зазначено Володимира Іванцюка, а засновниками – мешканця міста Бровари Київської області Віталія Чумака, мешканця міста Кременчук Полтавської області Артура Мілютіна і мешканця села Підгородне Тернопільської області Володимира Депутата. Останні двоє також є кінцевими бенефіціарами цієї компанії.

Столичне ТОВ “Ягуар” (діючий генпідрядник) було зареєстроване у липні 2001 року. Його засновниками вказано киян Сергія Халімоненка, Євгена Рахмайлова і Василя Рахмайлова. Останній також є керівником та одноосібним власником цієї компанії.

Зазначимо, вищезгадані Оксана та Ілля Кушніри – це, відповідно, дружина і син багаторічного очільника ПрАТ “Холдингова компанія (ХК) “Київміськбуд” Ігоря Кушніра (був президентом та головою правління цієї компанії з квітня 2012 року по грудень 2023 року). Формально він пішов з посади за власним бажанням, але фактично цьому передувала низка скандалів щодо діяльності цього комунального забудовника і щодо фактів можливої корупції з боку самого Ігоря Кушніра. При цьому, такі гучні історії не залишилися без наслідків і для його родини. Для прикладу, Ілля Кушнір, який був депутатом Київради поточного IX скликання (обирався від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”), склав свої повноваження народного обранця саме невдовзі після звільнення батька – у березні 2024-го.

Так, 13 травня 2023 року видання “Bihus.Info” у своєму матеріалі “Президентський люкс” оприлюднило дані, що “Київміськбуд” виплачував мільярди гривень фірмам, наближеним до тодішнього керівника цієї компанії – усього більше 3 млрд гривень протягом 2020-2021 років. Серед таких ТОВок журналісти називали у тому числі й вищезгаданий “Ягуар”. Серед іншого, у “Bihus.Info” з’ясували, що родичі та оточення Ігоря Кушніра забудувало розкішними котеджами землю в Козині, яку на початку 2000-х Київрада передала в користування “Київміськбуду”. Йшлося про ділянку площею майже 2 га, яку в своє користування в 2013 року отримала приватна компанії “Лісоргбуд”, серед засновників якої тоді була тітка Оксани Кушнір. 

А в липні 2023 року журналісти того ж медіа встановили, що компанія дружини Ігоря Кушніра у 2019-2020 роках придбала французьку фірму, на яку оформлена розкішна вілла на Лазуровому узбережжі з орієнтовною вартістю у 20 млн євро. Також “Bihus.Info” повідомило, що Кушнір із дружиною у травні того ж року підкорив вершину гори Еверест, виїхавши за кордон через стан здоров’я – третю групу інвалідності.

Усі ці історії “вилізли назовні” саме в той період, коли ПрАТ “ХК “Київміськбуд” увійшло в стадію кризи: у 2020 році компанія взялася добудовувати майже два десятки комплексів почившого в бозі “Укрбуду”, але виконати взяті на себе зобов’язання в повному об’ємі не змогла. Наслідком цього стала затримка із будівництвом та введенням в експлуатацію будинків у низці житлових комплексів (ЖК), які в “Київміськбуді” пояснювали в тому числі дефіцитом фінансових ресурсів. У зв’язку з цим забудовник неодноразово клопотав перед урядом і столичною владою щодо виділення коштів на добудову комплексів “Укрбуду” (йшлося про суми від 1 млрд до 2,2 млрд гривень), але станом на сьогодні такі прохання не були задоволені.

Читайте: Корупційні скандали, недобудовані ЖК та інтереси Молчанової: що відбувається з “Київміськбудом”

Варто зазначити, що девелоперську компанію “BudCapital”, під брендом якої зводиться КМ “InWood”, українські ЗМІ пов’язують із оточенням того ж Ігоря Кушніра і його бізнес-партнера Вадима Столара (народний депутат діючого IX скликання Верховної Ради, обраний від нині забороненої “ОПЗЖ”). Як неодноразово писала КВ, Столар має значні інтереси в сфері забудови столиці (до 2020 року численні джерела навіть називали його “смотрящим по Києву”). За інформацією порталу “ЛУН”, “BudCapital” має в своєму портфоліо близько півтора десятків комплексів – як вже збудованих, так і тих, які ще не введені в експлуатацію – на території Києва, Київської області та Одеси. При цьому, деякі проєкти, наприклад ЖК “Лейпцизька” у столиці, “BudCapital” реалізовував спільно з “Київміськбудом”. 

Нагадаємо, посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.