Що важливо знати про клімаксЩо важливо знати про клімакс

Клімакс (або менопауза) – це період у житті жінки, коли в організмі згасає до повного "вимкнення" дітонароджувальна функція. В цей період відбувається велика гормональна перебудова. Поступово знижується вироблення жіночого гормону естрогену, що його замінює гормон естрол. Співвідношення жіночих і чоловічих статевих гормонів змінюється в бік збільшення чоловічих.

Згасання функції яєчників відбувається поступово, протягом 5-6 років, а інколи і довше. Менопауза починається приблизно за 2 роки до останньої менструації і закінчується через 3-4 роки після цього моменту.

Читайте також: ЯК ПОДОВЖИТИ МОЛОДІСТЬ: КЛІМАКС І КРАСА ОБЛИЧЧЯ

Три ступені менопаузи

Весь довгий клімактеричний період можна розділити на три етапи. Кожен етап супроводжують певні симптоми.

Пременопауза

Перші ознаки з’являються в середньому до 45 років, хоча іноді цей вік зсувається до 38-40 років або, навпаки, жінка не помічає ніяких змін до 50 років.

Хоч яєчники ще не втратили своєї функції, місячні вже нерегулярні, і інтервали між ними збільшуються. У цей період можуть початися перші припливи, іноді відчувається зниження лібідо, головний біль, напади нудьги чи інших емоційно-психічних порушень (дратівливість, нервозність, слабкість, депресія, порушення сну, зниження концентрації уваги і т. д.). Холод, підвищена пітливість, гіпотонія, парастезії ("сирітки" шкірою), прискорене серцебиття – також можуть бути першими симптомами клімаксу. Може також бути сухість волосся і ламкість нігтів. Підшкірна клітковина, щоб компенсувати недолік естрогену, починає виробляти цей гормон, і жінка починає гладшати за абдомінальним (чоловічим) типом.

Читайте також: ЯК ЗБЕРЕГТИ МОЛОДІСТЬ ПІД ЧАС КЛІМАКСУ

Менопауза

Це період активного згасання, коли у жінки протягом року-двох поступово повністю припиняються місячні. У середньому це відбувається в 48-53 років. Яєчники остаточно втрачають свою життєдіяльність, місячні хоч і можуть ще йти, але дуже рідко.

Жінки в цей період почуваються по-різному, в деяких симптоми менопаузи виявляються особливо яскраво. Серед них можуть бути такі: потужні припливи гарячки, депресія, недосипання, порушення серцево-судинної системи, підвищення кров’яного тиску, аж до гіпертонічних кризів, розвиток цукрового діабету другого типу (якщо жінка дотримується суворої дієти). При цьому може змінюватися система згортання крові, з’являється синдром гіперкоагуляції, виникають тромбози і тромбоемболії, кістки стають крихкими і т. д. Простежуються також урогенітальні вияви: сухість у піхві, біль під час статевого акту, свербіж, печіння при атрофічному кольпіті з неприємними виділеннями, нетримання сечі, опущення стінок піхви.

Читайте також: СЕКС ПІД ЧАС КЛІМАКСУ

Постменопауза

Цей період триває від моменту, коли після останніх місячних минув вже рік, до кінця життя. Неприємні симптоми клімаксу поступово зникають, а набирають чинності вікові структурні зміни. Вони можуть виявлятися ознаками: остеопороз, ішемічні хвороби серця, цукровий діабет другого типу, ожиріння, гіпо — чи гіперфункція щитовидної залози.

Можна виділити, мабуть, найпоширеніші і неприємні ознаки клімаксу:

припливи – раптове підвищення температури тіла, при цьому здається, що обличчя "горить", а на шиї і грудях з’являються червоні плями. Припливи виникають з періодичністю від кількох разів на добу, і їх кількість може доходити до 40 і більше разів;

пітливість – симптом, що супроводжує припливи;

крихкість кісток, організм поступово втрачає кальцій, і жінка щорічно втрачає до 2-3% кісткової маси;

зміни зовнішності – підшкірний жировий прошарок поступово атрофується, кількість колагену знижується, шкіра стоншується і з’являються зморшки. Жінки починають гладшати через зміни метаболізму, навіть якщо дотримуються здорового харчування;

напади слабкості – занепад сил, зниження працездатності;

емоційна нестійкість – може виявлятися дратівливістю, нудьгою і меланхолією, підвищеної сльозливістю і сентиментальністю, часом навіть депресією;

порушення сну – у 40-45 років деякі жінки починають гірше засипати, страждають на безсоння, вранці їм важко встати з ліжка. Порушення сну в тому чи іншому вигляді простежується у третини жінок в період клімаксу;

проблеми в інтимній сфері – слизова оболонка статевих органів стоншується і стає більш чутливою, кількість мастила зменшується, секс стає болючим, а статева хіть знижується.

Діагностика в період клімаксу

Оскільки симптоми, що супроводжують клімакс, можуть траплятися і за інших станів, наприклад, під час стресу або синдрому хронічної втоми, щоб не пропустити початок менопаузи, після 40 років жінці важливо регулярно, раз на півроку, відвідувати ендокринолога. Для діагностики менопаузи існує чотири маркери:

аналіз крові на гормон антимюлера, який показує яєчниковий резерв;

тест на вміст фолікулостимулювального гормону, який проводиться за допомогою спеціальних тест-смужок, які так і називаються "тестом на менопаузу". Такий тест можна купити в аптеці, але більш високу точність має лабораторний аналіз крові на фолікулостимулювальний гормон. За високого показника яєчники його вже не сприймають, що свідчить про початок клімаксу;

аналіз на вміст інгібінів А і В також покаже, серед інших, настання клімаксу.

Для того, щоб відрізнити ознаки менопаузи від гострого стресу, потрібно здати аналізи на пролактин і кортизол. Якщо ці гормони "зашкалюють", можливо, ваш стан пов’язаний зі стресом.

Допомога жінці в період клімаксу

У період пременопаузи поки ще можна не залучати гормональну терапію, а акушер-гінеколог може призначити приймати фітоестрогени або антигомотоксичну терапію. Можуть також призначатися симптоматичні препарати, що містять естрогени в малих дозах, рекомендуються лікувальна фізкультура, басейн, правильне харчування і заняття сексом. Під час менопаузи лікар уже рекомендує замісну гормональну терапію для коригування стану жінки і згладжування негативних симптомів.

У період постменопаузи призначаються вітаміни та мінерали, які допомагають організму впоратися з процесами старіння.

Міфи і правда про клімакс

Останніми роками "помолодшав" клімакс

Це, дійсно, так. Все частіше ми маємо справу з передчасним (припинення менопаузи в 36-40 років) і раннім (припинення менопаузи у 41-45 років) клімаксом. Часто це пов’язують із недостатньою культурою сексуальних стосунків, коли як контрацепцію використовують презервативи або перерваний статевий акт. При перерваному статевому акті жінка не отримує емоційного та фізіологічного розряджання, що спричиняє застійні явища в малому тазі і нестачу гормонів, які виробляються під час оргазму.

Клімакс негативно впливає на якість сексу

Це правда лише частково. Секс під час менопаузи стає більш болісним, знижується бажання сексу через загальне зниження якості життя. Якщо ж всі вияви клімаксу вчасно коригувати, то сексуальній активності ніщо не заважає. Навпаки, жінка припиняє хвилюватися через незаплановану вагітності, розслабляється і оргазм у неї більш яскравий і сильний.

Під час клімаксу неможливо завагітніти

Під час пременопаузи і в перші рік-два менопаузи вагітність можлива. Через те, що місячні настають рідко, жінки не можуть контролювати свою овуляцію, але яєчники продовжують працювати по черзі: то лівий, то правий. При цьому в них можуть з’являтися дозрілі фолікули. Неможливо завагітніти вже після п’яти років менопаузи.

Існує чоловічий клімакс

Це правда. Чоловічим клімаксом, або андопаузою, вважається нормальний фізіологічний процес старіння організму, якщо він не супроводжується клінічними скаргами. Він настає, як правило, після 50 років, хоча може бути і раніше. Характеризується зниженням чоловічого статевого гормону тестостерону. При цьому знижується лібідо. Нерідко вияви чоловічого клімаксу збільшуються, і як одну з причин цього часто називають неправильну контрацепцію: перерваний статевий акт. Це призводить до застійних явищ в малому тазі, простатитів, зростанню адреналіну і пролактину.

Корякіна Тетяна

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу акушерці-гінекологині медичної мережі "Добробут" Наталії Вітряк, dobrobut.com.


Джерело статті: “https://tsn.ua/lady/zdorovye/ginekologiya/scho-vazhlivo-znati-pro-klimaks-1100975.html”