Як авторитарні лідери маніпулюють виборамиВід Росії до Венесуели, авторитарні лідери, які знищили демократичні інституції, посіли високі пости під час виборів.

Коли у 2003 році Реджеп Таїп Ердоган був вперше обраний прем’єр-міністром Туреччини, він пообіцяв поважати демократичні інститути країни та звільнити офіс тоді, коли він втратить довіру громадськості. Проте, реальність виявилася дещо іншою. Хоча міжнародні видання спочатку зображували його як демократичного реформатора, він систематично розширював свої повноваження та звільняв опонентів з вищих посад в армії, державній службі та з навчальних закладів країни. Коли влітку 2016 року колишні його союзники намагалися здійснити військовий переворот, він скористався можливістю закріпити свою владу над Туреччиною. Завдяки запровадженню надзвичайного стану, він зміг звільнити десятки тисяч державних службовців, яких він вважав політично ненадійними, та заарештувати деяких з найбільш відомих журналістів країни, зазначає у статті видання The Atlantic.

Проте, навіть тоді, коли режим Ердогана набув диктаторського характеру, а свобода критикувати його – обмеженою, Туреччина продовжувала проводити багатопартійні вибори, що давало опозиції певну змогу конкурувати на виборах. У червні 2018 року Ердоган здобув 53% голосів на виборах, які були заплямовані насильницькими нападами на опозицію; відтоді Ердоган став президентом Туреччини.

Ці вибори, з одного боку, дали Ердогану контроль над ключовими інституціями, такими як виборча комісія, та зменшили ризик конкуренції. З іншого боку, вибори допомогли підтримати його легітимність в країні та за кордоном. Хоча спостерігачі, такі як ОБСЄ та Freedom House підкреслювали те, що вибори не були вільними та чесними, міжнародні лідери, включаючи Ангелу Меркель та Дональда Трампа, публічно привітали Ердогана з його «перемогою». Як сказав Тімур Куран, турецький експерт з авторитарних режимів, Ердоган прагнув поєднати «ілюзію виборчого процесу» із «заздалегідь визначеним результатом».

Враховуючи величезний вплив Ердогана, вражає те, що об’єднана опозиція минулого місяця змогла отримати несподівану перемогу на муніципальних виборах в країні, здобувши контроль над столицею країни, Анкарою, а також найбільшим містом, Стамбулом.

Як наслідок, Ердоган вперше з часу невдалого перевороту три роки тому зіткнувся з реальним компромісом: чи прийняти результати виборів, тим самим визнаючи зростаюче невдоволення громадськості його правлінням? Чи використати свою владу, щоб скасувати вибори, демонструючи тим самим, що Туреччина більше не є демократією?

Протягом більшої частини ХХ ст. найбільшу загрозу демократії становило дуло пістолету. Коли руйнувалися демократичні системи, це відбувалося зазвичай через те, що танки, підконтрольні лідеру відверто антидемократичного руху, з’являлися перед парламентом країни або президентським палацом.

Проте у XXI ст. перевороти стали рідким явищем. Від Росії до Венесуели, авторитарні лідери, які знищили демократичні інституції, посіли високі пости на виборах. Вони, зазвичай, стверджують, що вони і лише вони, є справжніми представниками народу.

Проте, як свідчать останні події в Туреччині, їм не вдається назавжди утримати владу у своїх руках. Врешті-решт, навіть уряди, які фактично скасували свободу преси, ризикують стати настільки непопулярними, що їм доводиться вдаватися до більш кричущих способів фальсифікації голосування.

«Ми прагнемо демократії «, – сказав Екрем Імамоглу три тижні після свого обрання мером Стамбула. «Ніхто не може піти наперекір бажанню людей».

Проте, не довго тішився Імамоглу своєю перемогою: Ердоган, використовуючи свій контроль над більшістю ЗМІ країни, поширив теорії про те, що безправній опозиції вдалося сфальсифікувати результати виборів, та використав свій контроль над судовою системою країни, щоб скасувати їх результат. Як наслідок, виборча комісія заявила про те, що в Стамбулі у червні відбудуться нові вибори.

Це оголошення є фундаментальним поворотним моментом в політичній історії Туреччини, адже тепер неможливо заперечувати реальність. Країна, чий президент має повноваження анулювати вибори, якщо йому не подобається їхній результат, явно перетворилася на диктатуру. Відтепер будь-хто, хто все ще наполягає на тому, що Туреччина – демократична країна, або сприймає її вибори як справедливий барометр громадської думки, є брехуном або дурнем.

В той час, як це оголошення розвіює будь-які сумніви щодо поточного стану демократії в Туреччині, це також викликає питання щодо її майбутнього. Хоча Ердоган, швидше за все, й збереже контроль над Стамбулом у короткостроковій перспективі, в майбутньому йому буде не солодко. Дотепер великі верстви турецького населення вважали, що у разі втрати довіри, він сам залишить посаду. Навіть його більш очевидні репресивні кроки, такі, як ув’язнення журналістів, мали слабку демократичну легітимність: після путчу 2016 року деякі прихильники Ердогана були готові повірити у те, що письменники, яких він називав «терористами», дійсно є ними. Тепер твердження Ердогана про те, що він виконує волю народу, навіть у вухах його колишніх прихильників, швидше за все, звучатимуть порожніми словами.

Втрата Ердоганом демократичної легітимності не означає втрату влади. Як свідчить довга історія диктатур, багато людей готові підтримати лідера, який відкрито виступає проти демократичних інституцій. Багато автократів можуть залишатися на посаді протягом багатьох років або десятиліть після того, як вони стали глибоко непопулярними. Проте, можна з впевненістю стверджувати, що його правління відтепер засновуватиметься на набагато більш небезпечній основі. Відтепер Ердоган, ймовірно, зіткнеться зі ще більш рішучою опозицією та потребуватиме все більш відкритої тиранії, щоб залишатися при владі.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Повний або частковий передрук тексту без письмової згоди редакції ІА ZIK заборонено та вважатиметься порушенням авторських прав


Джерело статті: “https://zik.ua/news/2019/05/14/yak_avtorytarni_lidery_manipulyuyut_vyboramy_1571337”