Тому що совість ніхто не відмінявВсупереч сформованій практиці, конфлікт не перетворився в багатосерійну трагікомедію – місто, жителі та бізнес знайшли рішення, що влаштувало кожну з сторін.

Спільними зусиллями мешканців, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та забудовника проблема незаконного будівництва житлового комплексу на проспекті Академіка Глушка, 22, нарешті, вирішена. Всупереч сформованій практиці, конфлікт не перетворився в багатосерійну трагікомедію – місто, жителі та бізнес знайшли рішення, що влаштувало кожну з сторін.

Для одеситів нагадаю суть цього конфлікту. Впевнений, цей прецедент важливий саме як прецедент вирішення проблеми, аналогів якої по Україні – тисячі. Минулої осені, на проспекті Академіка Глушка, 22 в Одесі почалося будівництво 12-ти поверхового житлового комплексу «Восход». Однак забудовник мав на руках лише документи на земельну ділянку та градообоснование, не отримавши дозволу на проведення будівельних робіт. В результаті незаконного будівництва постраждав сусідній будинок: по фасаду пішли тріщини. Міське Управління ДАБК проведено шість перевірок будівництва, встановивши численні порушення, санкції за них досягли майже 1 мільйон гривень штрафів. Це давало нам повне право звернутися до суду з вимогами про знесення незаконного РК.

Здавалося б, ситуація зрозуміла, і ми могли продовжити дотримуватися формальні бюрократичні процедури і діяти виключно в рамках закону, не звертаючи уваги на ситуацію, що склалася. Але до чого привів такий буквалізм? Судовий розгляд про знесення споруди розтягнулося на роки, самобуд перетворився в зарослий і засмічений пустир, а сусідні будівлі – продовжили б руйнуватися, створюючи всі великі незручності і навіть загрози здоров’ю мешканців. Такий стан справ ще більше розпалило б обстановку, при цьому і місто, і мешканці, і бізнес залишилися в глибокому програші. Нічий інтерес не був дотриманий: ні мешканців сусідніх будинків, на фасадах яких пішли тріщини, ні винних покупців квартир в новому житловому комплексі.

Єдине рішення проблеми ми побачили в її чесному, прямому обговоренні. Тому що совість у роботі державних службовців ніхто не відміняв. Треба не ховатися за інструкціями і нормами, а чесно вийти до людей і спробувати їм допомогти. Адже завдання держслужбовця полягає в пошуку не законів, які заважають щось зробити, а юридичних рішень, які б захистили людей і від формалізму, і від свавілля. Зізнаюся, нам довелося докласти чимало зусиль, щоб посадити забудовника за стіл переговорів.

Така неоднозначна позиція керівництва компанії була обумовлена не стільки його байдужістю до проблем мешканців прилеглих будинків. Не виключаю, що весь попередній досвід спілкування з офіційними органами робив в очах забудовника будь-які переговори з держслужбовцями марною тратою часу. А в гіршому випадку – ширмою для корупційного вимагання.

Але вислухавши позиції сторін, бізнесмени виявили, що з ними розмовляє не безликий принтер актів і постанов, спонукуваний натовпом електорату, що вимагає засадити будівельників у в’язницю, а їхнє майно конфіскувати. Претензії мешканців і міста були повністю законні і логічні, більш того – не суперечили інтересам забудовника. За підсумками переговорів, компанія-власник відремонтує пошкоджений з її вини фасад сусіднього житлового будинку, а його мешканці, чиї квартири найбільш постраждали в результаті самобуду, отримають грошову компенсацію. Натомість, проблемний забудовник отримав право завершити будівництво після усунення всіх порушень та приведення супровідної документації до норм закону. Термін виконання умов договору – 6 місяців з моменту підписання.

На жаль, з подібними проблемами стикається не тільки Одеса – таких конфліктів, повторюся, тисячі по всій Україні. Успіх даного випадку, на моє тверде переконання, має важливі довгострокові наслідки. Ми показали і жителям міста, і його бізнесу, що будь-які нерозв’язні суперечності – лише здаються такими. Якщо держслужбовці озброюються не інструкціями, а простою людською совістю, усунення протиріч завжди можливо через діалог, в результаті якого ніхто не залишається переможеним.Джерело статті: “http://povin.com.ua/191968-24-04.html”