Як бідний єврейський хлопчик із Закарпаття став світовим медіамагнатом

Як бідний єврейський хлопчик із Закарпаття став світовим медіамагнатом


Як бідний єврейський хлопчик із Закарпат…

"Чим більше секретів людина понесе в могилу, тим більше вона досягла успіху в житті", — говорив Роберт Максвелл, медіамагнат, друг Горбачова і Брежнєва, американських президентів і європейських прем’єрів.

Об этом сообщает Футляр от виолончели

Як бідний єврейський хлопчик з Закарпаття став світовим медіамагнатом — фото 1

Народився 10 червня 1923 року в селищі Солотвино Закарпатської області (тоді частині Чехословаччини), у бідній багатодітній родині. Справжнє його ім’я – Гох Мехел Гершович, яке він змінював шість разів, поки не став Робертом Максвеллом.

Коли в 1939 р. Радянська армія перейшла кордон між Польщею та СРСР, батьки змінили йому ім’я на німецьке Ян Людвиг Хох, і відправили у Францію. Там він служив у війську як Іван Леслі дю Мерьє, а коли був перенаправлений до Британії, колеги-військові знали його вже як Леслі Джонса. Подорожуючи майже три роки Європою, у 1941 році Роберт осів у Великій Британії, почав працювати вантажником на військовій базі, згодом шифрувальником, а пізніше — офіцером розвідки. Воював у Північній Африці, за що отримав від королеви почесний хрест. Це дало йому можливість отримати британське підданство, іноземцям такі нагороди не давали.

У березні 1945 року він востаннє змінює ім’я — на Роберт Максвелл. За два роки після війни демобілізується, на виділені британським урядом 10 тисяч фунтів стерлінгів за участь у війні купує своє перше видавництво під назвою "Пергамон-прес", яке спеціалізувалося на науковій літературі. У майбутньому він виділить таку саму суму для стартапу кожному зі своїх синів. За п’ять років продукцію видавництва можна було купити вже в 125 країнах.

Як бідний єврейський хлопчик з Закарпаття став світовим медіамагнатом — фото 2

Після війни він почав розшукувати свою родину яка, до речі, була досить великою (він був найменшою, шостою дитиною), і за допомогою радянських спецслужб дізнався, що батьки були вивезені з концтабору в невідомомому напрямку, а дві сестри залишились живими (згодом він розшукав їх в тодішній Чехословаччині).

Кажуть, що саме в цей період Роберт зрозумів, що будувати бізнес "за залізною завісою" дуже перспективно, бо тут немає західних конкурентів, а отже, він просто приречений на успіх. Він дуже часто відвідував СРСР і там його пафосно приймали, навіть дали прізвисько "барон преси", так як найвідоміші британські видання були в його руках. Максвелл добре знав і Михайла Горбачова і Эдуарда Шеварднадзе і Александра Бессмертних, а його видавництво друкувало чи не всі біографічні книги – від Андропова до Горбачова.

Як бідний єврейський хлопчик з Закарпаття став світовим медіамагнатом — фото 3

У 1964 Максвелл став депутатом британського парламенту від Лейбористської партії. Він з трибуни законодавчого органу протягом шести років проповідував ліві ідеали, хоча за стінами парламенту не бажав знатися з соціал-демократами, вважаючи, що соціалізм і капіталізм — "обоє рябоє". Пізніше Роберт скаже, що політика – це не його справа. Він звик працювати, а не говорити. Англійський бомонд не прийняв його у своє коло – поза очі його називали "міщанином-шляхтичем".

У 1978 Максвелл вирішив відвідати рідне село. У Солотвині його зустрічали дуже радо. Майже все селище вибігло на вулиці, щоб побачити свого видатного земляка. Солотвинці подарували кристал солі та два гуцульські домоткані килими.

Побачивши, у якому убогому стані знаходиться його рідне село, Роберт запропонував 60 мільйонів доларів для налагодження благоустрою. Керівництво відмовилося від такого дару, аргументувавши це тим, що і самі можуть дати собі раду. Крім того, Роберт запросив трьох односельчан приїхати в Лондон подивитись місто, але ніхто так і не поїхав.

Як бідний єврейський хлопчик з Закарпаття став світовим медіамагнатом — фото 4

До 1991 року в його володінні були найбільші газети: "Daily Mirror", "Sunday mirror", "New York daily news" , журнал "People", видавництво Macmillan Publishers (США) і телекомпанія "МТV-Європа". У подальшому він навіть планував створити кооперацію з ще одним медіамагнатом Сільвіо Берлусконі.

5 листопада 1991 року Роберт Максвелл помер за дуже дивних обставин. Вийшовши в море Канарських островів на своїй яхті, щоб просто поплавати, Роберт Максвелл загадково зник. За кілька днів знайшли тіло Максвелла, яке пливло за морською течією.
До цього часу офіційна версія – нещасний випадок. За іншими даними, помер мільярдер від серцевого нападу. Подейкують також і про ймовірність насильницької смерті.

Як бідний єврейський хлопчик з Закарпаття став світовим медіамагнатом — фото 5

На час смерті Максвелла його власність давала прибутки приблизно 3,9 млрд. доларів на рік. Його сини були оголошені спадкоємцями.

Поховали Яна Людвіка Хоха (лорда Роберта Максвелла) на Оливковій горі в Єрусалимі.


Джерело статті: “https://zak.depo.ua/ukr/zak/yak-bidniy-evreyskiy-khlopchik-iz-zakarpattya-stav-svitovim-mediamagnatom-202003211135305”