ОЛІГАРХІЧНІ КЛАНИ ДИКТУЮТЬ ПРАВИЛА ГРИ В СТОЛИЦІ УКРАЇНИ *

ОЛІГАРХІЧНІ КЛАНИ ДИКТУЮТЬ ПРАВИЛА ГРИ В СТОЛИЦІ УКРАЇНИ

За час мого відрядження до столиці України – Києва я з жахом спостерігав транспортний колапс на вулицях найбільшої в Європі країни.  Страшенні затори на дорогах, пов’язані з заметіллю в середині листопада, не перший випадок повної не відповідності інфраструктури великого міста його потребам. Така ситуація вже мала місце при зливі в середині літа, коли дороги та підземні переходи були повністю затоплені водою.

Мої українські друзі розповіли, що в лютому 2018 року обвалився один із важливих транспортних мостів в Києві, що паралізувало рух на ньому. В результаті столична влада замість повної реконструкції просто підперла міст опорами. Виглядає це дійсно моторошно…

Після революції 2014 року українська влада чітко визначила курс в напрямку євроінтеграції країни. Європейські політики підтримали прагнення українців змінити реформами свою країну та забезпечили нову українську владу макрофінансовою допомогою. Нова програма співробітництва передбачає видачу Україні 1 млрд євро кредитних коштів. Втім, умови їх отримання легкі - гроші видаються на тривалий термін (15 років!) за мінімальною ставкою, EURIBOR + 0,2%, тобто фактично безкоштовно.

В проекті бюджету ЄС на 2021-2027 роки передбачено збільшення видатків на зовнішню політику. Витрати складуть до 123 млрд євро. Кошти будуть витрачені для сприяння державам «Безпосереднього сусідства з ЄС», в тому числі Україні. Україна згідно рейтингу "Індекс сприйняття корупції" за 2017 рік Україна здобула 30 балів зі 100 можливих і посіла 130 місце зі 180 країн. Це найкорумпованіша країна Європи. Постає цілком логічне питання. В чиїх кишенях осідають гроші, надані ЄС Україні, в тому числі і на інфраструктурні проекти?

Київ – столиця України з населенням близько 4 мільйонів людей. Мером Києва є в колишньому всесвітньо відомий боксер – Віталій Кличко, який за чутками внаслідок кулуарних домовленостей відмовився від президентських амбіцій в 2014 році в обмін на підтримку на муніципальних виборах столичного міського голови.

За словами відомого в Україні журналіста Юрія Бутусова Віталій Кличко Києвом не керує, а виконує лише представницькі функції.  Керує міськими процесами людина не публічна - Вадим Столар. Він вказує, що та коли Кличко має зробити. Найбільше Столара цікавлять питання фінансові. Самого Кличка не турбують проблеми транспортних колапсів, на яких не можна заробити і отримати фінансовий або політичний капітал, тому змусити його діяти можуть або наказ Столара, або скандали та системний тиск.

Вадим Столар персонаж цікавий. З ним пов’язана низка афер та скандалів.

Столару приписують аферу з будівельною компанією «Еліта-центр» в результаті якої сотні людей залишилися без житла. На початку 2000-х в Україні почалося масове житлове будівництво. Найвідомішим проектом була компанія «Еліта-центр», яка зібрала гроші у півтори тисячі осіб на загальну суму майже 75 мільйонів доларів і зникла. Ім'я Вадима Столара фігурувало в кримінальній справі, але він свою причетність до афери заперечував. На суді він був... свідком. Всю провину звалили на його партнера Олександра Шахова-Волконського, і він єдиний поніс покарання за цю аферу. Кажуть, що Столару допомогли уникнути покарання покровителі в керівництві правоохоронних органів України.

На українському порталі Голос.UA була опублікована стаття, що Вадим Столар планує наступну аферу з будівництвом під назвою Kyiv Smart City. Проект взяв старт у 2015 році і мав за мету впровадження IT-рішень для покращення міської інфраструктури. Проаналізувавши витрати на «розумне місто» журналісти дійшли до висновку що сотні мільйонів гривень витрачаються просто в нікуди. Наприклад, нормальна практика для європейських міст – електронний білет, який так і не був впроваджений обійшовся киянам в 500 мільйонів гривень. Стаття по невідомим причинам була прибрана з сайту ресурсу.

Крім цього Столар стоїть за скандальною забудовою берегової лінії річки Дніпро, яка розділяє столицю України на дві частини. З порушення водного та земельного законодавства України фірми Вадима Столара майже добудували на березі Дніпра житловий комплекс «Сонячна Рів'єра». Церемоніальний мер Києва – Кличко обіцяв заморозити будівництво, але після виборів будівництво відновилося. Без суттєвих важелів впливу в столичній мерії у Столара завершити таке масштабний проект не вийшло б. Скандальне будівництво планують здати в експлуатацію до кінця року не зважаючи на протести громадськості.   

В своєму портфоліо столичний махінатор має і банківські афери на яких він зміг заробити за одними даними 13.3 мільйонів євро, за іншими 55 мільйонів євро внаслідок, наприклад, афери з банком «Конверсбанк», який він фактично вкрав у іноземного інвестора. Схема полягала в наступному: партнери тодішнього власника банку росіянина Володимира Антонова - за дорученням ввели до складу акціонерів банку Вадима Столара. Вони були не тільки акціонерами, а й топ-менеджерами банку, так що контролювали в банку все. А з банку вивели величезні суми грошей, а сам банк переписали на підставних людей. Потім почали вимагати у Володимира Анотонова 17 мільйонів євро, за повернення банку. Антонов не заплатив і, банк відійшов Вадиму Столару.

Коли в Україні в результаті економічної кризи почався масовий банкопад Вадим Столар виграв і в цій ситуації. За словами відомого в Україні журналіста, який займається розслідуваннями Олександра Дубинського  Столар мав пряме відношення до «падіння» банку «Хрещатик». Перед самим закриттям він взяв там вигідний кредит під непродані квартири. У заставі метр оцінювався в 3,5 тис. дол. при тому, що реальна ціна 1-1,2 тис.

Паралельно розгорталася інша бізнес-схема, розслідування про яку в 2015 році провели журналісти української антикорупційної програми «Наші гроші». За її даними, в 2011 році компанія «Іматі-стар» продала Держрезерву України 10 тисяч тон палива. Переплата, в порівнянні з ринковими цінами, склала майже 20 млн гривень. А через три роки з'ясувалося, що паливо було, до того ж, неякісним. Єдиним конкурентом «Іматі-стар» на торгах була фірма «Легендас-М». Обидві компанії виявилися фіктивними, власником другої з них - була довірена особа Вадима Столара. А одним із поручителів компанії-переможця при отриманні кредитів виявився сам Столар.

У тому ж році продавала паливо держрезерву на 42 млн гривень і інша фірма - ТОВ «ВКП» «СКБ». Через три роки і воно виявилося неякісним. І в цьому випадку теж з'ясувалося, що поручитель ТОВ при отриманні кредитів – Столар.

Столар в залежності від подиху політичного вітру неодноразового міняв політичну приналежність, але при будь-якій ситуації в країні залишався близьким до влади. До «дружби» з нинішнім міським головою, Столар входив до близького оточення попереднього меру Києва – Леоніда Черновецького. Столар близько товаришував з сином Черновецького, якого в 2016 році затримали в Іспанії за відмивання коштів.

Журналісти програми «Схеми»  зафіксували як мер Києва Віталій Кличко літав приватним літаком до Неаполя разом із Вадимом Столаром. Після виходу даного сюжету на головного редактора авторитетної програми Наталку Седлецьку почався тиск з боку правоохоронних органів. Лише втручання Європейського суду з прав людини зупинило дії правоохоронних органів, що убезпечило джерела антикорупційних розслідувань журналістки і редакції програми «Схеми» від можливого розкриття.

Столар, судячи з усього, заволодів легальними і «тіньовими» потоками фінансів, які направляються на благоустрій міста, будівництво житла та об'єктів інфраструктури. З таким адміністративним ресурсом Столару не важко отримувати землю для власних проектів по будівництву, які допомогли йому вийти на лідируючі позиції серед забудовників Києва.

Згідно останніх чуток Вадим Столар планує збудувати 10 нових ТРЦ в 10 районах Києва. Незрозуміло як столична інфраструктура буде витримувати нові транспортні навантаження.

"Сірий кардинал" столичної мерії з 2015 року впливає на всі рішення, які приймає київська мерія. Використовуючи адміністративний ресурс, заволодів легальними і «тіньовими» потоками фінансів, які направляються на благоустрій міста, будівництво житла та об'єктів інфраструктури.

Одні люди займаються виділенням земельних ділянок, інші ─ імітацією бурхливої діяльності на будівельних майданчиках, треті ─ «відкатами» та відведенням на сторону виділених фінансів, а четверті ─ прикриттям бурхливої діяльності в прокуратурі і силових структурах.        

Подібний союз політичних еліт, бізнес еліт, правоохоронців та органів державної влади на італійській мові іменується коротким словом «мафія». І ця мафія годується за рахунок європейських інвестицій в Україну. Київ не дотягує до смарт-міст сусідніх західних держав. При нинішній системі управління, коли влада фактично знаходиться в руках кримінальних босів, позитивних зрушень в даному напряму не варто очікувати.